Sarkozy taktikázik

Munkatársunktól
2007. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap állt ki a döntőnek tartott nyilvános televíziós vitára Nicolas Sarkozy és Ségolene Royal a francia elnökválasztás május 6-án zajló második fordulója előtt. Az eseményt becslések szerint mintegy 20 millió néző követte élőben. A kétórás vita előtt szakértők úgy vélték, mindkét jelöltnek számítóan kell viselkednie. Sarkozynek azért, hogy ne sugallja az erőszakos államférfi képét (sokan tartanak ugyanis ettől a típustól), noha azt sem engedheti meg magának, hogy kesztyűs kézzel bánjon riválisával. Francois Hollande szocialista pártvezér szerint a konzervatív jelölt jelenlegi két-három százalékos előnye megtartására törekszik majd a hátralévő időben. Hogy ezt behozza vasárnapig, Royalnak még határozott offenzívába kell lendülnie.
Erre jó alkalma kínálkozott a minap, amikor az 1968-as diáklázadások kapcsán új törésvonal nyílt a két jelölt között. Egy választási gyűlésen Sarkozy azért bírálta riválisát, mert az szerinte 1968 örököseként intellektuális és morális relativizmus felé taszítaná az országot. „Nem lehet egyszerre rendet akarni és a rendfenntartó erők ellen állást foglalni. Nem lehet azt mondani, hogy a munkát értéknek tekintjük, és közben a 35 órás munkahét általánossá válik, túladóztatjuk a munkát, a segélyezést erősítjük.”
Royal válaszul kijelentette, bár voltak akkor túlzások, „1968 májusának túlzásai fantasztikus előrelépést jelentettek a szabadságra, a női-férfi egyenjogúságra és a szakszervezeti jogra nézvést”. Royal emlékeztetett, az első forduló után Sarkozy is felfedezte azokat a szakszervezeti munkásokat, akik mindezt elérték. Bár a szakszervezetek hivatalosan nem szálltak síkra egyik jelölt mellett sem, a felhívásukra május 1-jén összegyűlt 60 ezer ember Párizsban Sarkozy köztársasági elnökké választása ellen tiltakozott.
Az utolsó közvélemény-kutatási eredmények azt mutatják, hogy Royal számára több sikerrel kecsegtet a centrum felé nyitó stratégia, ugyanis az első fordulóban 18,5 százalékkal harmadikként végző Francois Bayrou szavazóinak 31 százaléka kívánja a szocialista jelöltre adni a voksát vasárnap. A konzervatív jelöltre csak 23 százalékuk szavazna, 39 százalékuk viszont még nem tudja, ki mellett döntsön. Royal egyik interjújában jelezte, elnökként nem zárkózna el attól, hogy adott esetben Bayrout bízza meg kormányalakítással a júniusi parlamenti választások után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.