Egyfajta messiásként fogadták Sólyom Lászlót tegnap Kőszegen a Fertő–Hanság és Őrségi Nem-zeti Park térségében működő civil szervezetek. Mindenekelőtt a Rába osztrák bőrgyárak általi szennyezését panaszolták az államfőnek, kérve közbenjárását. (Sólyom Lászlónak nemegyszer kellett hangoztatnia: „A Magyar Köztársaság elnökének ereje nem azonos a francia köztársaság elnökével.”) A zöldek mértékadó kutatásokra hivatkozva állították: az utolsó pillanatban vagyunk, hogy a természetes mederrel és partokkal rendelkező, Európában egyedülálló folyó biológiai értékei megmaradjanak. Sok szó esett e találkozón arról a nyugati határvidékünkhöz közeli geotermikus erőműről is, amely állítólag napi 30-70 tonna sót ereszt a Lapincs folyóba. Beszámoltak arról is a köztársasági elnöknek, hogy a burgenlandi önkormányzatok tulajdonában lévő beruházó cég tízezer öszszegyűlt aláírással sem hajlandó foglalkozni, és egyre nagyobb kapacitású szemétégető művet tervez Szentgotthárdtól 800 méterre.
Rossz szomszédként említették az osztrák „sógorokat” a szintén az utóbbi városhoz közeli biomassza- erőmű miatt is, amelynek farönk- beszerzési területe állítólag fél Magyarországra kiterjed. A civilek fórumán azt is felvetették a természetvédők, hogy az Őrségi Nemzeti Park és a fertő–hansági hasonló intézmény februárban egy igazgatóság alá vonása nemcsak rút spórolási szándékot takar, hanem egy régi rivalizálás dőlt el itt a Fertő– Hanság javára.
Sólyom László tegnap több helyütt hangoztatta, és lapzárta idején Szentgotthárdon, a Rába–Lapincs hídon az osztrák és a szlovén nagykövettel is közölte: olyan dimenziót öltött a Rába és a Lapincs szennyezésének, illetve a Szentgotthárdhoz közeli szemétégetőnek a kérdése, hogy az meg fogja terhelni Ausztria és Magyarország példaértékű kapcsolatát. Kijelentette: tűrhetetlen és cinikus az osztrák hatóságok hozzáállása a Rába-ügyhöz. Ennek kapcsán lapunk munkatársának kora délután Őriszentpéteren kijelentette: szívén viseli az érintett települések sorsát, hiszen számukra a környezetszennyezések által éppen a térség kitörési pontja, az idegenforgalom kerül veszélybe. Elmondta, a vízszennyezés az, ami tényszerűen bizonyítható. A szemétégető ügyéről úgy nyilatkozott, a magyar félnek hamarosan világossá kell tennie, hogy milyen kérdésekre vár választ a hatástanulmányban. Az államfő elismerte, hogy hazánknak csak arra van joga, hogy véleményt nyilvánítson, vétójoga nincs. „Itt csak a politikai akarat segíthet, ezért veszek részt a súlyos probléma feloldási kísérletében” – magyarázta Sólyom. Hozzáfűzte, mégiscsak furcsa, hogy amíg a magyar oldalon felmerülő lignitbányaterv ellen az osztrák fél tiltakozik, addig a Rába vonatkozásában még a szennyezést sem hajlandó beismerni, illetve a szemétégető kérdésében nem számít sem a környezet, sem a jó szomszédság. Az Őrség fővárosában, Őriszentpéteren Sólyom László 23 kistérségi polgármesterrel is megbeszélést folytatott. Szomorúan állapította meg az államfő, hogy a régióban szinte nincsenek munkahelyek, a pályázati rendszer nem alkalmas arra, hogy a kistelepülések élhessenek annak lehetőségeivel.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU