Sólyom: Vészesen fogy a bizalom

Olyan politikai súlyúvá nőtte ki magát a Rába szennyezésének a kérdése, hogy az meg fogja terhelni Ausztria és Magyarország kapcsolatát, a bizalom máris vészesen fogy – közölte Sólyom László köztársasági elnök nyugat-magyarországi útja során. A „zöldállamfő” a Fertő–Hansági és Őrségi Nemzeti Parkban tett háromnapos, tegnap lezárult látogatása fényesen rácáfolt azokra az itt-ott felbukkanó híresztelésekre, hogy pusztán passziójának hódol, amikor felkeresi hazánk tájegységeit.

Joó István
2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyfajta messiásként fogadták Sólyom Lászlót tegnap Kőszegen a Fertő–Hanság és Őrségi Nem-zeti Park térségében működő civil szervezetek. Mindenekelőtt a Rába osztrák bőrgyárak általi szennyezését panaszolták az államfőnek, kérve közbenjárását. (Sólyom Lászlónak nemegyszer kellett hangoztatnia: „A Magyar Köztársaság elnökének ereje nem azonos a francia köztársaság elnökével.”) A zöldek mértékadó kutatásokra hivatkozva állították: az utolsó pillanatban vagyunk, hogy a természetes mederrel és partokkal rendelkező, Európában egyedülálló folyó biológiai értékei megmaradjanak. Sok szó esett e találkozón arról a nyugati határvidékünkhöz közeli geotermikus erőműről is, amely állítólag napi 30-70 tonna sót ereszt a Lapincs folyóba. Beszámoltak arról is a köztársasági elnöknek, hogy a burgenlandi önkormányzatok tulajdonában lévő beruházó cég tízezer öszszegyűlt aláírással sem hajlandó foglalkozni, és egyre nagyobb kapacitású szemétégető művet tervez Szentgotthárdtól 800 méterre.
Rossz szomszédként említették az osztrák „sógorokat” a szintén az utóbbi városhoz közeli biomassza- erőmű miatt is, amelynek farönk- beszerzési területe állítólag fél Magyarországra kiterjed. A civilek fórumán azt is felvetették a természetvédők, hogy az Őrségi Nemzeti Park és a fertő–hansági hasonló intézmény februárban egy igazgatóság alá vonása nemcsak rút spórolási szándékot takar, hanem egy régi rivalizálás dőlt el itt a Fertő– Hanság javára.
Sólyom László tegnap több helyütt hangoztatta, és lapzárta idején Szentgotthárdon, a Rába–Lapincs hídon az osztrák és a szlovén nagykövettel is közölte: olyan dimenziót öltött a Rába és a Lapincs szennyezésének, illetve a Szentgotthárdhoz közeli szemétégetőnek a kérdése, hogy az meg fogja terhelni Ausztria és Magyarország példaértékű kapcsolatát. Kijelentette: tűrhetetlen és cinikus az osztrák hatóságok hozzáállása a Rába-ügyhöz. Ennek kapcsán lapunk munkatársának kora délután Őriszentpéteren kijelentette: szívén viseli az érintett települések sorsát, hiszen számukra a környezetszennyezések által éppen a térség kitörési pontja, az idegenforgalom kerül veszélybe. Elmondta, a vízszennyezés az, ami tényszerűen bizonyítható. A szemétégető ügyéről úgy nyilatkozott, a magyar félnek hamarosan világossá kell tennie, hogy milyen kérdésekre vár választ a hatástanulmányban. Az államfő elismerte, hogy hazánknak csak arra van joga, hogy véleményt nyilvánítson, vétójoga nincs. „Itt csak a politikai akarat segíthet, ezért veszek részt a súlyos probléma feloldási kísérletében” – magyarázta Sólyom. Hozzáfűzte, mégiscsak furcsa, hogy amíg a magyar oldalon felmerülő lignitbányaterv ellen az osztrák fél tiltakozik, addig a Rába vonatkozásában még a szennyezést sem hajlandó beismerni, illetve a szemétégető kérdésében nem számít sem a környezet, sem a jó szomszédság. Az Őrség fővárosában, Őriszentpéteren Sólyom László 23 kistérségi polgármesterrel is megbeszélést folytatott. Szomorúan állapította meg az államfő, hogy a régióban szinte nincsenek munkahelyek, a pályázati rendszer nem alkalmas arra, hogy a kistelepülések élhessenek annak lehetőségeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.