Szeméthegyek az e-postában

Elektronikus postaládánk megtisztítása a beáramló levélszeméttől lassan mindennapi rutinná válik. A hazai spameket szabályozó törvény nemzetközi összehasonlításban is szigorúnak számít, betartatásuk és a törvényszegés szankcionálása azonban sok esetben lehetetlen. A 2001 óta folyamatosan szigorított törvény ellenére Magyarországon ma már a teljes e-mail forgalom 40 százalékát teszik ki a spamek – ez tízszerese a hat évvel ezelőttinek.

Bodacz Péter
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az abszurd humor kedvelői számára a spam elnevezés a Monty Python Repülő cirkusza elhíresült jelenetéből lehet ismerős: az étterembe gyanútlanul betérő vendég nem tud olyan ételt rendelni, amelyben ne lenne löncshús, vagyis spam. A spam e-mailben érkező kéretlen, üzleti célú üzenet, azaz elektronikus levélszemét. A tiltó törvény ellenére mind több kéretlen levél árasztja el e-postafiókunkat. Ráadásul a spamek nemcsak időnket, de a rendelkezésre álló sávszélességet és a pénztárcát sem kímélik, mivel az üzenet címzettje fizet a kapcsolatért, a tárhelyért és a letöltésért.
Magyarországon a kéretlen elektronikus hirdetések jogi rendezését az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokról szóló törvény tartalmazza. E jogszabály egyebek mellett kimondja, hogy hirdetés elektronikusan kizárólag az igénybe vevő előzetes, egyértelmű hozzájárulásával küldhető. A rendelkezés szerint a küldés tilalmáért az elektronikus hirdető, az elektronikus hirdetési szolgáltató, illetve az elektronikus hirdetés közzétevője is felelősséggel tartozik, aki/amely köteles (volna) azt tiszteletben tartani.
A vonatkozó jogsértések esetén a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) jogosult eljárni, amely az elektronikus hirdetéssel kapcsolatos felügyeleti eljárás során vizsgálja meg a panaszt. Sylvester Nóra, az NHH informatikai szabályozási igazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy a törvények ugyan szükségesek, de nem elégségesek a spamek elkerülésére. Mint mondta, a levélszemetek kiszűrésére összetett és együttes fellépésre van szükség mind a felhasználó, mind pedig a szolgáltató részéről, ugyanakkor elismerte: a notórius spamezőket nem tudják kiszűrni, mivel technikai felkészültségük lehetetlenné teszi azonosításukat. – Az NHH csak a magyar nyelvű spamek ellen jogosult fellépni, a többiért a kiindulási ország járhat el. Ennek kiderítése meglehetősen bonyolult, olykor lehetetlen – fogalmazott Sylvester Nóra, aki hangsúlyozta: a jogtudatos fogyasztói magatartás hiányában nincs az a hatósági szabályozás, amely önmagában elegendő volna a spamek elleni küzdelemben. A hatóság egyébiránt évente több száz bejelentést kap, a tetten ért spamelők többsége – az informatikai szabályozási igazgató állítása szerint – nem folytatja a többnyire a törvény ismeretének hiányában tett illegális reklámtevékenységet.
A hazai törvénykezés mellett – amely 50–500 000 forint közötti büntetést tesz lehetővé – beszédes a dán példa: itt a hatóságnak van nyomozati jogköre és szervereket is lefoglalhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.