Nemzetbiztonsági szakértők is aggályosnak tartják, hogy Szilvásy Istvánhoz, a BM-kórház egykori igazgatójához, a kancelláriaminiszter testvéréhez kerülhet azoknak az aktáknak, egészségügyi iratoknak a kezelése, amelyek többek között magas beosztású rendőrökön kívül katonák legszemélyesebb adatait is tartalmazzák. Ezzel ugyanis zsarolhatóvá válhatnak a rendfenntartók bizonyos vezetői.
Mint arról tegnap budapesti kiadásunkban beszámoltunk, Szilvásyt az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) vezetésére kérte föl Szekeres Imre honvédelmi miniszter, miután elbírálta a posztra beérkezett pályázatokat. Az említett intézmény veszi át a Honvédelmi Minisztérium, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egészségügyi intézményei, az Országos Gyógyintézeti Központ és a két fővárosi MÁV-kórház feladatait.
Az aggodalmakat jelentették Tóth Gábor fideszes képviselőnek is, aki ezzel kapcsolatban kérdéseket is feltett a frissen kinevezett igazságügyi és rendészeti miniszternek a parlament illetékes bizottságában. A testület tegnapi ülésén Takács Albert kitérő válaszokat adott arra a felvetésre, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e a megszüntetett BM- kórház egészségügyi aktáinak átcsoportosítása.
Mint mondta, az egészségügyi törvény megfelelően szabályozza az orvosi titoktartás szabályait, ha ezt valaki megsérti, ellene feljelentést lehet tenni a bíróságon vagy az adatvédelmi biztosnál.
Az általunk megkérdezett szakértők szerint azonban több mint veszélyes, hogy egy központi állami kórház vezetését politikai alapon egy olyan határőr orvosnak adják, aki nemrég hatmillió forintos támogatást fogadott el a milliárdos csalással és csempészettel meggyanúsított Egymásért Egy-Másért Alapítványtól, amelybe ráadásul nemzetbiztonsági tiszteket választottak kurátornak. Korábbi sajtóhírek szerint Szilvásy István a BM-kórház vezetését is Lamperth Mónika korábbi belügyminiszter közreműködésével kaphatta meg.
Az ÁEK főigazgatói és a gazdasági igazgatói helyeire egyébként hét-hét pályázatot nyújtottak be, a szakmai testület a főigazgatók közül három pályázót tartott alkalmasnak a posztra. A három pályázó közül Szilvásy Istvánt főigazgatónak, a főigazgatói posztra pályázó másik két jelölt közül Drávucz Sándort tudományos és stratégiai fejlesztésért felelős főigazgató-helyettesnek, Grósz Andort katonai főigazgató-helyettesnek kérte fel Szekeres Imre honvédelmi miniszter. Az ÁEK július elsején 1156 aktív ággyal és mintegy 2800 munkatárssal alakul meg.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy látja, joggal kelt felháborodást, hogy Szilvásy István szakmai körökben megkérdőjelezett és gyanúsnak vélt módon a BM-kórház után újabb közpénzből finanszírozott egészségügyi kinevezést kapott.
– Egy demokráciában a rokoni viszonyok nem jelenthetnek sem előnyt, sem hátrányt egy személy kinevezésére – mondta Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára arra az újságírói kérdésre, nem tartja-e etikátlannak Szilvásy György testvérének kiválasztását. A politikus emlékeztetett rá, nyílt pályázaton dőlt el a poszt sorsa. A Szilvásy család másik tagjáról ismert, hogy grafológusként részt vett az Egymásért alapítvány munkájában. Simon Ibolya kuratóriumi megbízott elnök, aki nemzetbiztonsági szolgálatot látott el, a múlt pénteken ezt így indokolta: szakmai okokból esett a választás Szilvásy Péterre, nem pedig a családneve miatt.

Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől