Toronysisak

Diószegi László
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felemelő érzés az újjávarázsolt műemlékek felavatása. Különösen az a huszti református templomé, amely mint egy hófehér hattyú, szárnyait maga alá húzva, karcsú nyakát felemelve ül a megénekelt „bús düledékek” alatt. Fehérsége, kecsessége a várból látszik leginkább. Huszt erőssége félórás séta a központból, kicsit meredek, de megéri a fáradságot. A gazzal borított romvár elszomorító. Ám ha lefelé nézünk, a felújított huszti református templomban gyönyörködhetünk.
Ez az istenháza nem így nézett ki 2000 márciusában, amikor Huszton áthaladva érintettük a város központját, s eközben megláttuk a körítő fal mögött meghúzódó pusztuló, málló vakolatú épületet. Józan Lajos tiszteletes éppen a templomkertben szorgoskodott – a kavicsos, cementes földet szitálta át, hogy a tavasz közeledtével virágot ültethessen. A lelkészt akkoriban helyezték Husztra, és híresen virágszerető, kertépítő ember lévén nekilátott, hogy a város közepén, a panelházak aljában létrehozza az édenkertet.
Körbevezetett minket templomában, és szomorúan mutatta az épület hibáit. A sekrestye felett hatalmas beázás nyoma éktelenkedett, a rozsdafoltos bádogtető sok helyen inkább szitához hasonlított, az ereszcsatornák kilyukadtak, az esővíz szabadon folydogált a falakon.
Először csak állagmegóvást terveztünk a Teleki László Alapítvánnyal. A tudós beállítottságú, levéltárakat látogató Józan tiszteletes azonban mutatott egy XIX. századi metszetet a templomról. A képen a lapított bádogtető helyett meredeken zuhanó, gótikus fedélszéket láttunk, a toronysisak szatmári, erdélyi mintára tűszerűen, négy fiatoronnyal emelkedett a város fölé.
Nem volt kétséges, hogy a kiemelkedően szép, központi elhelyezkedésű templomot eredeti formájában kell helyreállítani. Szerencsére erre ekkor még megfelelő magyar kormányzati akarat és támogatás is mutatkozott, hiszen a Kárpát-medence magyar műemlékei megmentésének programjára évente 150–200 millió forintot fordított a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. Természetesen így is több évre kellett megtervezni a munkálatokat, de örömmel és bizakodva kezdtünk neki.
A felújítás folyamata persze nem volt boldog és felhőtlen. Kétezer tavaszán, amikor máshol már a tavasz biztos jeleként duzzadni kezdtek a fák rügyei, a Kárpátok aljában még derékig ért a hó. Az utakat errefelé nemigen szokták tisztítani, így aztán előfordult, hogy kis expedíciónk az árokban kötött ki. A határon akkoriban a megélhetésüket kényszerűségből „ásványolaj export-importból”, vagyis benzincsempészetből biztosító emberek autói álltak százával, és az átjutás akár egy napot is igénybe vehetett. Persze nemcsak ez emlékeztetett a nyolcvanas évek utazásaira, hanem a határőrök, vámosok megfellebbezhetetlen hatalma… Bizony, tíz évvel a rendszerváltás után görcsbe szorult gyomorral vártunk sorunkra, tűrve, ha éppen minket választottak ki és motoztak meg.
A támogatás – amelyet köszönni illik – nem volt előre tervezhető és folyamatos. Ha viszont volt, akkor azonnal kellett felhasználni, akkor is, ha fagyott, akkor is, ha fújt. Így aztán előfordult, hogy decemberben kellett a zsindelyt felrakni vagy a tornyot bontani. Néha mi, földön járó halandók is felmerészkedtünk a sisak nélkül meredező toronyba. A csontig ható szélben a császárfába kapaszkodva csodáltuk, ahogy az ácsok kihajolnak a mellvéd nélküli peremen, és eresztgetik le kötélen az elbontott tető darabjait.
Most a megújult huszti református templom ugyanolyan szép, mint azon a századvégi képeslapon. A helyreállítási tervet, benne az új fedélszék és a torony megépítésének tervét Fülöpp Róbert alkotta meg. A templom különlegesen szép, épen maradt falképeinek feltárása és konzerválása Lángi József restaurátor munkáját dicséri. Köszönet illeti Stark István és Mihail Szkovorogyin viski építészeket, akik Kárpátalján, ahol a szükség olyan nagy úr, hogy sokszor, bizony, megnyomorítja a szépre vágyó lelket, igényes és áldozatos munkával varázsolták újjá a templomot. Külön szólnunk kell az ácsmesterekről. Ivan Tancsinec, Burtin Iván, Becske József és Fedák Iván voltak azok, akik fenn, a felhők közelében egyensúlyozva, apáik és nagyapáik ismereteit felújítva építették fel a tetőt és a tornyot. Köszönöm Káldi Gyula és Sebestyén József építészeknek, Barabás Bélának és a nemrég megszüntetett Teleki László Alapítvány összes munkatársának az önzetlen, áldozatkész munkát. Természetesen köszönet a magyar államnak a támogatásért, amelynek eredményeként megújulnak vagy legalább még egy ideig nem válnak a huszti várhoz hasonló rommá a Kárpát-medence magyar műemlékei.
De vajon valóban nem pusztulnak el a magyarság valamikori jelenlétének bizonyítékai? A műemlékek felújítását megszervező Teleki László Alapítványt a kormány 2006 végén megszüntette, a határon túli épített örökség felújítását célzó pénzek jelentős és folyamatos csökkentése után mára a program is eltűnt. Pedig feladat bőven lenne mindenütt, Kárpátalján is. Ott van a félbehagyott palágykomoróci, a csodálatos értékeket rejtegető akli református templom, a nagyszőllősi ferences rendház. De ott vannak azok a műemlékek is, amelyeknek a felújítása a tervek között szerepelt, amelyeknél a felújítás elmaradása végzetes lehet. A tiszaújlaki középkori református templom vagy a távoli Rahó szórványmagyarságának katolikus temploma… De nem csak a támogatás szűnt meg. Mára semmivé lett a Kárpát-medencei magyarság egymásra találásának nagyszerű és felemelő érzése, amely az összetartozás mindent legyőzni képes erejéből táplálkozott. A kárpátaljai magyar közösség talán csak a szovjet időkben volt ennyire magára hagyva. És ez nemcsak az itteni, mára maroknyivá olvadt magyarságnak rossz, hanem megmérgezi az anyaországnak a szerzés örömébe belebódult, globalizált társadalmát is.
Most azonban még ünnepelünk. Ünnepeljük a valamikori építőket, akik erős, testnek és léleknek egyaránt védelmet nyújtó istenházát építettek fel itt a végeken, és ünnepeljük azokat, akik évszázadok múltán nem hagyták elveszni, elpusztulni ezt a gyönyörű templomot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.