Új költségvetési szabályokat kíván kialakítani 2009-től a Pénzügyminisztérium, amely előtt már 2008-ban pozitív elsődleges költségvetési egyenleget határozna meg, maximalizálná az ország GDP-arányos adósságrátáját és az önkormányzatok eladósodását, valamint középtávú kiadási plafonokat állítana fel – jelentette be tegnap Veres János pénzügyminiszter a Magyar Iparszövetség közgyűlésén. A költségvetési plafonok tervezett felállításával kapcsolatban kifejtette: az észak-európai országok gyakorlatához hasonlóan például az oktatásban, az egészségügyben, az önkormányzati támogatásnál vagy a gázártámogatásnál lenne szükség ilyen költséglimitek meghatározására.
A pénzügyminiszter közlése szerint ugyancsak 2009-re tervezik felállítani az Országgyűlés alá tartozó független költségvetési hivatalt, amelynek feladata a költségvetést érintő javaslatok véleményezése és a költségvetés teljesítésével kapcsolatos kritikai észrevételek megfogalmazása lesz.
– Az idei, GDP-arányosan 6,6 százalékra módosított eredményszemléletű államháztartási deficit tartható, és több tényező szerencsés egybeesése esetén még tovább csökkenthető – adott hangot a hiányalakulással kapcsolatos optimizmusának a pénzügyminiszter, hozzátéve, a deficit további mérséklése szükséges oly módon, hogy az tartósan az EU országaiban kívánatos 3 százalék alá kerüljön. Mint mondta, a felzárkózó országok esetében megengedett, hogy átmenetileg 3 százalékos deficit alakuljon ki, Magyarország pedig 2009-re képes 3,2 százalékosra mérsékelni a hiányt, ami a nyugdíjreform korrekciós hatását figyelembe véve 3 százalékot jelent.
A költségvetés jelenlegi helyzetéről szólva Veres kijelentette: a törvényben rögzített egyensúlyi tartalék létrehozása segíti a költségvetési egyensúlyt, ennek köszönhetően 2007-ben 80 milliárd forintos tartalékot képzett a kormány.
A Fidesz örül annak, hogy a pénzügyminiszter szakítani akar a felelőtlen gazdaságpolitikai döntések gyakorlatával – kommentálta Varga Mihály a kormányzati terveket. A Fidesz szakpolitikusa szerint Veres beismerte, hogy rossz az eddigi gyakorlat és elismerte, hogy olyasmit szeretnének megvalósítani, amit a Fidesz-kormány tett. Mint mondta, eddig sem a kormány látványos terveivel volt baj, hanem azzal, hogy a költségvetési döntések szembementek a programokkal.

Városháza-botrány: Budai Gyula felkérdezte Karácsony Gergelyt a friss vádemelés után