Kétszáztizenheten dolgoztak a mélyben tegnap reggel, amikor sújtólégrobbanás rázta meg a szibériai Novokuznyeck Jubilejnaja nevű szénbányáját. A 194 bányász és 23 bányaműszaki felügyelő közül több mint öt órai munkával sikerült kimenteni 179 embert, harmincnyolcnak azonban már csak a holttestét hozhatták a felszínre a mentőalakulatok a kemerovói területen működő tárnából. A túlélők közül hetet égési sérülésekkel vagy zúzódásokkal szállítottak kórházba – adta hírül az ITAR-TASZSZ. A mentés ideje alatt az aggódó hozzátartozók az üzem kapujában várakoztak, s könnyek közt nézték a neveket a halálos áldozatok falra függesztett, egyre hosszabbodó listáján.
A katasztrófa pontos oka egyelőre ismeretlen. Oroszországban gyakoriak a bányabalesetek a korszerűtlen technológia és amiatt, hogy a Szovjetunió összeomlása óta mind kevesebbet költenek a biztonságot szolgáló beruházásokra. Az amúgy is riasztó adatok közül sok hiányzik, a kisebb tüzeket és robbanásokat a vájárok közlése szerint rendre eltitkolják – írta a BBC.
Az orosz Interfax hírügynökség információi szerint a Jubilneja dolgozói azért nem vették észre a veszélyessé váló metánkoncentrációt, mert valaki engedély nélkül babrált az elektronikus biztonsági rendszerben, és ez megzavarta a jelzőműszert. Kemerovó kormányzója a bányavállalatot hibáztatta a szerencsétlenségért. A bányatulajdonosok a szakszervezet ösztönzésére tekintélyes pluszjövedelemmel jutalmazzák a termelékeny munkásokat, ezért azok maguk is hajlamosak figyelmen kívül hagyni a biztonsági rendelkezéseket – emlékeztetett az AFP.
Az ipari üzemek biztonságára felügyelő állami hivatal munkatársai a Reutersnak elmondták: már kétszer is javasolták a Jubilejnaja bezárását az előírások megsértése miatt, de a helyi bíróságok elutasították az indítványukat.
A tegnapi baleset két hónap alatt a második volt Szibériában. Az utóbbi hatvan év legsúlyosabb oroszországi bányaszerencsétlensége márciusban hasonló okokból következett be a közeli Uljanovszkaja tárnában. A sújtólégrobbanás akkor 110 bányásszal végzett.
Mind a két üzem gazdája a Juzskuzbasszugol vállalat. A cégnek ötvenszázalékos tulajdonosa az acélgyártó Evraz-csoport, amely részvényeinek árfolyama a katasztrófa hírére 2,9 százalékkal esett a londoni tőzsdén.
Az Evrazban jelentős érdekeltsége van a milliárdos orosz oligarchának, Roman Abramovicsnak, a londoni Chelsea futballklub tulajdonosának – közölte a Reuters.
Az AFP úgy tudja, a szerencsétlenség ügyében megindult vizsgálat lezárása után visszavonhatják a a túlságosan profitorientált társaság működési engedélyét. Kemerovó kormányzója a szombatot gyásznappá nyilvánította.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?