Újabb szibériai bányakatasztrófa

Harmincnyolc halálos áldozata és hét sérültje van a szibériai Jubilejnaja szénbányában tegnap bekövetkezett sújtólégrobbanásnak. A létesítményt ugyanaz a cég üzemelteti, amelyiknek egy másik tárnájában márciusban 110 emberrel végzett a felrobbanó metán. A vállalat működési engedélyét a biztonsági előírások sorozatos megsértése miatt visszavonhatják.

MN-összeállítás
2007. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszáztizenheten dolgoztak a mélyben tegnap reggel, amikor sújtólégrobbanás rázta meg a szibériai Novokuznyeck Jubilejnaja nevű szénbányáját. A 194 bányász és 23 bányaműszaki felügyelő közül több mint öt órai munkával sikerült kimenteni 179 embert, harmincnyolcnak azonban már csak a holttestét hozhatták a felszínre a mentőalakulatok a kemerovói területen működő tárnából. A túlélők közül hetet égési sérülésekkel vagy zúzódásokkal szállítottak kórházba – adta hírül az ITAR-TASZSZ. A mentés ideje alatt az aggódó hozzátartozók az üzem kapujában várakoztak, s könnyek közt nézték a neveket a halálos áldozatok falra függesztett, egyre hosszabbodó listáján.
A katasztrófa pontos oka egyelőre ismeretlen. Oroszországban gyakoriak a bányabalesetek a korszerűtlen technológia és amiatt, hogy a Szovjetunió összeomlása óta mind kevesebbet költenek a biztonságot szolgáló beruházásokra. Az amúgy is riasztó adatok közül sok hiányzik, a kisebb tüzeket és robbanásokat a vájárok közlése szerint rendre eltitkolják – írta a BBC.
Az orosz Interfax hírügynökség információi szerint a Jubilneja dolgozói azért nem vették észre a veszélyessé váló metánkoncentrációt, mert valaki engedély nélkül babrált az elektronikus biztonsági rendszerben, és ez megzavarta a jelzőműszert. Kemerovó kormányzója a bányavállalatot hibáztatta a szerencsétlenségért. A bányatulajdonosok a szakszervezet ösztönzésére tekintélyes pluszjövedelemmel jutalmazzák a termelékeny munkásokat, ezért azok maguk is hajlamosak figyelmen kívül hagyni a biztonsági rendelkezéseket – emlékeztetett az AFP.
Az ipari üzemek biztonságára felügyelő állami hivatal munkatársai a Reutersnak elmondták: már kétszer is javasolták a Jubilejnaja bezárását az előírások megsértése miatt, de a helyi bíróságok elutasították az indítványukat.
A tegnapi baleset két hónap alatt a második volt Szibériában. Az utóbbi hatvan év legsúlyosabb oroszországi bányaszerencsétlensége márciusban hasonló okokból következett be a közeli Uljanovszkaja tárnában. A sújtólégrobbanás akkor 110 bányásszal végzett.
Mind a két üzem gazdája a Juzskuzbasszugol vállalat. A cégnek ötvenszázalékos tulajdonosa az acélgyártó Evraz-csoport, amely részvényeinek árfolyama a katasztrófa hírére 2,9 százalékkal esett a londoni tőzsdén.
Az Evrazban jelentős érdekeltsége van a milliárdos orosz oligarchának, Roman Abramovicsnak, a londoni Chelsea futballklub tulajdonosának – közölte a Reuters.
Az AFP úgy tudja, a szerencsétlenség ügyében megindult vizsgálat lezárása után visszavonhatják a a túlságosan profitorientált társaság működési engedélyét. Kemerovó kormányzója a szombatot gyásznappá nyilvánította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.