Bejelentette a lengyel kulturális minisztérium, hogy egy készülőben lévő törvényjavaslat lehetővé teszi „a lengyelországi külföldi uralom emlékműveinek és jelképeinek hatékony eltávolítását”. „A kommunista diktatúra jelképei eltűnnek Lengyelország városaiból és utcáiról” – közölte Jan Jozef Kasprzyk, a tárca szóvivője nyilatkozatában. Kazimierz Ujazdowski kulturális miniszter a lengyel hírügynökség beszámolója szerint ugyanakkor hangsúlyozta: nincs szó arról, hogy elhanyagolnák vagy nem tisztelnék a Vörös Hadsereg katonáinak sírjait. „Minden sírt tisztelni kell” – szögezte le a miniszter, hozzátéve, hogy a kommunista diktatúra jelképeinek, amelyek idegenek a lengyel hagyományoktól, el kell tűnniük.
Lech Kaczynski lengyel államfő vasárnap késő este telefonon szolidaritását fejezte ki a tallinni szovjet katonai emlékmű áthelyezése miatt Moszkva neheztelésével és a belpolitikai feszültségekkel szembesülő Toomas Hendrik Ilves észt elnöknek – áll az elnöki hivatal közleményében.
A kijevi észt követség előtt ugyanakkor tüntetés zajlott hétfőn: az ukrajnai oroszok közössége és a kommunista párt képviselői tiltakoztak az észt rendelkezés miatt. A rendőrséggel zajló összetűzésekben legalább heten megsérültek. Az ukrán főváros központjában a tüntetők lezárták a forgalom elől azt az utcát, amelyben Észtország nagykövetsége található. A nagygyűlésre érkezőket először a rendőrség a követség biztonsági embereivel karöltve megpróbálta szétoszlatni. Többeket őrizetbe is vettek, de a tüntetők követelésére a rendőrség meghátrált, és elengedte foglyait. A feszült helyzet és az útblokád miatt a mentők nem tudtak bejutni az észt követség elé, hogy ellássák a sebesülteket.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson