Vezéreink ifjúsága

2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasom, hogy a Kádár-korszakban a legtöbb besúgás nem az ügynökök, hanem az alkalmi, a társadalmi és a hivatalos kapcsolatok részéről érkezett. A nyolcvanas évek elején Gyurcsány Ferenc átmeneti miniszterelnök, Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter és Kiss László, a szocialista párt által jelölt alkotmánybíró is az állambiztonsági szerveket segítette. Nevezettek a pécsi Dialógus csoport szétveréséhez nyújtottak támogatást. Ungváry Krisztián történész írja: a politikai szervezetek gyakorlatilag állambiztonsági feladatokat láttak el. Fletó akkoriban ifjúkommunistaként tevékenykedett, bár Ungváry szerint tudta, hol a határ a besúgás és az állambiztonsággal való együttműködés között, és ezt a határt nem lépte át. Megható. Azért jó tudni, honnan startolt a karrierje.
Mocskos évek voltak ezek. Ungváry állítja, a Dialógus-ügyben a mindössze nyolc ügynök mellett kilenc „hivatalos kapcsolat” segített a besúgásban és a megtorlásban (közöttük említi Petréteit, Kiss László volt párttitkárt, valamint Gyurcsány Fletót, aki a tanárképző főiskola KISZ-titkára volt – látszik rajta).
Maga az alaphír, hogy a besúgók zöme nem főállású ügynök volt, hanem a polgári életből érkezett, nem újdonság, az elmúlt egy-két évben többtucatnyi közéleti emberről – futballistától a rockzenészig – tudhattuk meg, hogy ménkű nagy spicli volt a kacsingatós Kádár-korszakban. Így volt kerek akkoriban a világ. Egyszer talán tényleg túl leszünk rajta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.