Washington megújítaná az elrettentési politikát

A hidegháború idején viszonylag egyszerű volt megalkotni az elrettentési politikát a nukleáris hatalmak számára. Washingtonban most arról folyik a vita, hogy mit kezdjenek a terroristák, azaz a „nem állami szereplők” által elkövetendő atomtámadás esetén.

2007. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról az International Herald Tribune tegnap hírt adott, egy éve titkos kabinetülést tartott a Bush-kormány arról, hogy miként fogalmazzák újra a nukleáris elrettentés hidegháborús szabályait a „terrorizmus korában”. Míg a két világrendszer szembenállása idején a nukleáris fegyvereket rakéták és repülőgépek hordozták, melyek nyomon követése egyértelművé tette a támadás kiindulópontját, addig manapság (az amerikai feltételezések szerint) előfordulhat, hogy egy terrorcsoport „hátizsákba” vagy egy szállítókonténerbe csomagolva küld atombombát az Egyesült Államokba, ami megnehezíti a támadó kilétének megállapítását. A nemzetközi lap szerint a fehér házi kabinetülés résztvevői arra hajlottak, hogy a robbanás helyszínén vett minták alapján azonosítsák a hasadóanyag gyártóját, és azt büntessék ellencsapással vagy diplomáciai eszközökkel.
Mikor tavaly októberben Észak-Korea nukleáris kísérletet végzett, az amerikai reakcióból nyilvánvalóvá vált, hogy Washington a jövőben valóban ezen az úton jár majd. Bush kijelentette: Phenjant „teljes felelősség terheli”, ha fegyvereit más országoknak vagy terrorcsoportoknak adja át. Megfigyelők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy fegyverét még csak fejlesztő Iránnal szemben ez a módszer nem alkalmazható, mert egy ilyen figyelmeztetés éppen azt üzenhetné Teheránnak, hogy Washington kész tényként kezeli az ország belépését az atomklubba.
Az amerikai fővárosban jelenleg leginkább attól tartanak, hogy orosz vagy pakisztáni forrásból kerülhet nukleáris fegyver illetéktelen kezekbe. Az észak-koreai esethez hasonló figyelmeztetést azonban ezeknek az országokhoz nem intézhet Washington, hiszen mindkettőt szövetségesnek tekinti.
Szakértők a mintavételezés-azonosítás problémáira is emlékeztetnek: egyáltalán nem biztos, hogy egy nukleáris robbantás helyszínén talált nyomok teljes bizonyossággal elvezetnek a fegyver gyártójához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.