A rendszerváltást is bírálta Lenkovics

Nem tud eleget tenni a magyar lakosság az öngondoskodás kényszerének, mivel korábban nem teremtették meg számára az erre való képességét – hangoztatta Lenkovics Barnabás nemrég megválasztott alkotmánybíró, az állampolgári jogok korábbi országgyűlési biztosa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán tegnap.

Joó István
2007. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lenkovics Barnabás többek között arról beszélt a katolikus egyetem jogászhallgatóinak, hogy a rendszerváltozás idején az akkori döntnökök kihagyták azt a lehetőséget, hogy az akkor még csaknem százszázalékos köztulajdon igazságosabb elosztásával „szélesen terített tulajdoni bázist teremtsenek az országban”. Mivel a polgárok túlnyomó többsége nem vált sem közvetlenül, sem közvetve tulajdonossá, így most képtelenek eleget tenni az öngondoskodás reformkényszerének. A saját anyagi erőforrásokat fedező tulajdon híján, napi megélhetési gondok közepette szinte semmit nem ér a szabadság – hangoztatta az alkotmánybíró. Lenkovics szót ejtett arról is, hogy az embereket ugyan 1948–1988 között is kihagyták a tulajdonlásból, de legalább valamilyen fokon gondoskodtak róluk. Ellenben – mutatott rá – a hazánkban teret nyerő multinacionális, globális tőke teljességgel személytelen, nem törődik a környezettel és a humán tőkével, és a szociális gondoskodásnak sem mutatja jelét.
Az ombudsman és a jogvédelem című szakmai napon a másik meghívott előadó, Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos megállapította: „Igenis korlátozható az állam által az adatvédelmi biztos hatásköre, függetlensége, ha nem kapja meg a szükséges anyagiakat a nélkülözhetetlen fejlesztésekhez.” Elmondta, jelenleg éppen ez a helyzet, amit az is okoz, hogy az ombudsmanoknak nincs beleszólásuk költségvetésük tervezésébe. Rávilágított: a szükséges anyagi források és a hivatali létszám legalább egy-két fős növelése már csak azért is sürgető, mert az Európai Unió tagállamai adatvédelmi biztosainak nemzetközi vizsgálatokban is részt kell venniük. Ha nincs ezekre a feladatokra fedezet, a hivatalnak erőt kell átcsoportosítania, például az állampolgári panaszok kivizsgálásának a rovására, ami rossz üzenet volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.