A holnapi megméretés előtt Francois Fillon miniszterelnök a társadalombiztosítás új finanszírozásával foglalkozott. A társadalombiztosítás pénzelésére egy úgynevezett „szociális adónemet” dolgoz ki a kormány, amely a munkáltatói járulékok csökkentésével járna együtt. Fillon ezért is jobban szereti „delokalizálást megelőző adónak” nevezni az új járulékot, ugyanis ez megelőzheti, hogy a cégek áttelepüljenek olcsóbb munkaerőt kínáló országokba. A társadalombiztosítási kassza hiánya 8,6 milliárd eurót tett ki 2006-ban, az akkor még csak elnökjelölt Nicolas Sarkozy már kampánya során megígérte, hogy ez csökkenteni fogja a hiányt.
Egy pénteki, a Le Figaro című lapban megjelent interjúban Fillon értetlenkedésének adott hangot, amikor a beszélgetésüket vezető újságíró azon csodálkozott, hogy pár nappal a választás második fordulója előtt még felvetették az új adónem ötletét. „Taktikai szempontok miatt miért kellett volna eltitkolnunk szándékunkat a franciák előtt? Ez nem felel meg a politikai felfogásunknak. Meggyőződésünk, hogy amit nem mondtunk el időben, azt nem tehetjük meg később” – szögezte le a politikus.
Az új adó bevezetésére csak azután kerülhet sor, miután a kormány és a köztársasági elnök meggyőződött róla, hogy az nem fog az árak emelkedésével járni, tette hozzá a miniszterelnök. Sarkozy egyik legfontosabb célja ugyanis éppen a franciák vásárlóerejének növelése, nem annak csökkentése, hasonló intézkedések utáni inflálódásra pedig volt már példa Dániában és Németországban.
A választás előtti utolsó napokban a baloldal erőteljesen támadta az új adótervet. Ez ugyanis, Dominique Strauss-Kahn, a szocialista párt egyik régi „vezérelefántja” szerint nem szociális, hanem a munkáltatókat támogató adónem, hiszen a foglalkoztatók helyett a fogyasztókra hárítja át a társadalombiztosítás finanszírozásának terhét. Emiatt a francia ellenzék a választás előtt „a 24,6 százalékos új adó elleni szavazásra” hívta fel az állampolgárokat, kétséges sikerrel.
A kormányzó jobboldalnak az új javaslat ellenére sem kell attól félnie, hogy a vasárnapi parlamenti választáson nem arat sikert. Az első forduló eredményeiből kiindulva ugyanis több képviselője lehet a nemzetgyűlésben, mint 2002 után. Annál is inkább, mert a túlélésért küzdő Szocialista Párton (PS) megint a belső viaskodások lettek úrrá, miután Ségolene Royal egyezkedési kísérletei zátonyra futottak Francois Bayrouval. Royal üzent is a centrista politikusnak, de miután ő kedden úgy döntött, hogy a második fordulóban nem biztatja szavazóit egyik oldal választására sem, a PS vezetése elvetette az együttműködés gondolatát. Így nem léptek vissza a szocialista jelöltek ott, ahol a Demokrata Mozgalom (MoDem) politikusai is versenyben maradtak. Ott viszont, ahol kiestek, a centrista párt választására buzdítanak a kormánypárt ellenében.

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó