Az európai alkotmányozás sikerét célzó erőfeszítéseiben támogatást kapott Angela Merkel kancellár Gyurcsány Ferenc magyar és Romano Prodi olasz kormányfőtől, valamint Valdas Adamkus litván elnöktől. A nemzeti jogköröket erősíteni akaró lengyel államfőt a hét végén várják Berlinbe.
Az unió soros elnöki tisztét betöltő német kancellár meghívására hétfő este Berlinben tartott négyes konzultációról beszámolva a Deutschlandfunk kiemelte: a magyar, az olasz és a litván vendég egyaránt támogatásáról biztosította Merkel azon törekvéseit, hogy kompromisszumokkal mielőbb kijussanak az alkotmányos válságból. A rádió egyidejűleg megerősítette, hogy a kancellárnak szándékában áll az alkotmányozás további folyamatára konkrét tartalmi és időbeni menetrendet előterjeszteni a német elnökséget lezáró, jövő heti uniós csúcsértekezleten. A Deutschlandfunk kommentárjában idézte Gyurcsány Ferencet és Romano Prodit, akik támogatásukról biztosították a konszenzus érdekében szükséges kompromisszumokat, hozzátették ugyanakkor, hogy a korábbi szerződéstervezet legfontosabb elemeit mindenképp meg kell őrizni.
A magyar miniszterelnök a hétfő esti találkozót megelőző sajtóértekezletén az MTI kérdésére válaszolva kiemelte egyebek között a kisebbségi jogok védelmének szükségességét, szót emelt az alkotmány szociális tartalmának erősítése mellett, elengedhetetlennek nevezte az EU nyitottságának megőrzését. Utalt arra, hogy a jelenlegi döntéshozatali rendszert – beleértve a kettős többség elvét – a magyar álláspont szerint érintetlenül kell hagyni. A német rádióállomás rámutatott, hogy Merkel kancellárra a következő napokban az általa sürgetett kompromisszum érdekében még nehéz tárgyalások várnak. Ennek kapcsán meglehetős aggodalommal szólt a lengyel álláspontról, amelyet Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök hétfőn fejtett ki, nevezetesen, hogy Varsó újabb egy évet sürget az alkotmányos tárgyalásokra.
A lengyel államfő, Lech Kaczynski utazik Berlinbe szombaton, hogy tárgyaljon Angela Merkel kancellárral az európai uniós alkotmányszerződés tervezetéről – jelentette be kedden az elnök fivére, Jaroslaw Kaczyinski miniszterelnök. A tárgyalásokat már korábban bejelentették, de csak most dőlt el véglegesen, hogy a két lengyel vezető közül ki utazik Berlinbe. A kormányfő megismételte, hogy Varsó kész „a végsőkig” síkraszállni az alkotmánytervezetben felvázolt szavazási rendszer módosításáért. A lengyel álláspont szerint a tervezetben szereplő rendszer túlságosan kedvez a nagy tagállamoknak, amilyen az EU soros elnökségét betöltő Németország is. A német kancellár azonban mindeddig elutasította, hogy újra vitára bocsássák ezt a témakört. A lengyel vezetés vétóval fenyegeti a szerződésről szóló, a június 21–22-i Európai Tanács-ülésre várt megállapodást, amennyiben javaslatát nem veszik fel a szöveget véglegesítő kormányközi konferencia napirendjére.

50 helyett 106 kilométer per órával száguldott, ennyit kell fizetnie