Az Altus olajos kalandja

Nincs könnyű helyzetben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután Kármán Irén újságíró megveretését követően a közvéleményt ismét foglalkoztatja a kilencvenes évek közepén ipari méreteket öltő olajszőkítési ügy. Áttekintettük az olajügyek egyik legismertebb résztvevőjének, az ETL Rt.-nek az aktáit, amelyekben a később illegális útra terelődött olajszállítmányok importőreként szerepel a kormányfő egykori érdekeltségébe tartozó Fortus Rt. A Fortus tisztviselői azonban „tiszták maradtak” az eljárás során, mert a nyomozók arra a következtetésre jutottak, hogy a cég adataival valakik visszaéltek.

Tolcsvai L. László
2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főleg szocialista politikusok, valamint az MSZP-hez közel álló emberek alkották az egykori Eastern Trade Links (ETL) Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Rt. felügyelőbizottságát. Többek között Karl Imre, a Horn-kormány energetikai kormánybiztosa, Szűcs Erika, Miskolc jelenlegi alpolgármestere, az 1998-ban csődbe ment, állami tulajdonú, miskolci székhelyű Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank Rt. vezérigazgatója, valamint még néhány politikus, akik közül az egyik már nem él. Történetünk másik fontos szereplője a Fortus Rt., amelyet 55-45 százalékos részesedéssel a Magyar Villamos Művek Rt. és Gyurcsány Ferenc cégbirodalmának zászlóshajója, az Altus Rt. alapított még 1995-ben. Gyurcsány – mint azt többször is megírtuk – 1997 májusáig felügyelőbizottsági tagként személyesen is ellenőrizte a társaság működésének törvényességét. A Fortus székhelye szintén 1997-ig a budapesti Szalay utca 4. alá volt bejegyezve, csakúgy, mint a többi Gyurcsány-vállalkozás. Az Altus-cégbirodalom nevében pedig Jagiellowicz Györgyné, az Altus mai vezérigazgatója elnökként irányította a Fortus dolgait. Igaz, időközben, 1996-ban vezérigazgatóként bevették a vállalkozásba Sáska Lászlót, a Mol Rt. korábbi külkereskedőjét is, aki később többségi érdekeltséget szerzett a részvénytársaságban. Azt, hogy mennyire veszélyes terep az olajbiznisz, jól jelzi, hogy Sáskát 2003-ban több lövéssel kis híján megölték, ám végül sikerült felépülnie a merényletből.
A Fortus számlái
Nyomozati akták szerint a kilencvenes évek közepén – még Gyurcsányék fennhatósága alatt – több, fehérgalléros bűnözők által létrehozott cég vásárolt olajszármazékokat a Fortus Rt.-től, miközben az ETL Rt. maga is importőrként szerepelt a cégnyilvántartásban, de fortusos számlák is bekerültek a cég papírjai közé. A miskolci székhelyű ETL Rt.-t 1992-ben alapították, de a Papp Ferenc által létrehozott, „sokoldalú” cég 1994-ben súlyos anyagi gondokkal küzdött. Ekkor váltottak profilt, az ETL Rt. vezetői ugyanis az olajüzletben láttak kitörési lehetőséget. A cég 1995-ben kapott jövedéki és importengedélyt, ami után megállapodási szerződést kötöttek a Paramo nevű cseh vállalkozással, valamint a szlovák állami Slovnafttal fűtőolaj-szállításra.
A vám- és pénzügyőrség Borsod-Abaúj-Zemplén megyei nyomozó hivatala már 1996-ban lecsapott az ETL Rt.-re, és mélyreható vizsgálatot folytattak a Gyurcsány érdekeltségi köréhez tartozó Fortus háza táján is, de semmit nem tudták bizonyítani, miközben a begyűjtött iratok alapján a miniszterelnök cégcsoportjához tartozó Fortus rövid idő alatt egymilliárd forint értékű olajat forgalmazott nem kis haszonnal. Végül bizonyítékok hiányában megszűnt a nyomozás az ETL-ügyben 2000-ben, majd néhány hónap elteltével ismét elővették a két cég ügyét a rendőrök.
Mindenütt visszaéltek a névvel?
Egy másik eljárásban, Dávid Péter gyulai vállalkozó megközelítőleg szintén egymilliárd forintos olajszőkítési ügyében is előkerült a Fortus Rt. mint az egyik fő beszállító. Ez utóbbi ügyben a bíróság végül elfogadta a Fortus vezetőinek érvelését, miszerint viszszaéltek a cég adataival (habár az elítélt vállalkozó környezete mindvégig kitartott amellett, hogy valóban a Fortustól szerezték az olajat), s mint látni fogjuk, ugyanerre az eredményre jutott a bíróság az ETL-ügyben is.
Az eljárás, majd az abból indult per dokumentumainak vizsgálata során tegnap azt derítettük ki, hogy a Fortus és az ETL Rt. – legalábbis az iratok és a számlák alapján – munkamegosztásban dolgozott, hiszen míg 1996 és 1998 között a Fortus szállíttatta Magyarországra az úgynevezett nehéz fűtőolajat a szlovákiai Slovnaft finomítóiból, addig az ETL Rt. importálta az olaj könnyebbik fajtáját, az értékesítési szálak pedig összefonódtak.
Mindeközben az ETL terebélyesedett, s a papírok szerint a Fortus Rt. mellett üzleti kapcsolatot teremtett az Energol Rt.-vel, valamint a Benefit 2001 és a Green Trade Kft.-vel is, így az olajüzlet még nagyobb méreteket öltött. A Benefit például Mezőkövesden vásárolt egy telephelyet, ahová a rendőrök próbáltak egy alkalommal bejutni, s hosszas próbálkozás után, erőszakkal hatoltak be. Úgy tudjuk, az ingatlan területén legalább tizenöt ember tartózkodott a nyomozók érkezése előtt, de amikor a hatóság megjelent a telepen, már senkit nem találtak. Találtak ellenben huszonhét vagonnyi olajat, amiről a tulajdonos Benefit 2001 Kft. azt állította, hogy szabványos gázolaj. Közben a vám- és pénzügyőrség kérésének megfelelően a Miskolci Egyetem laboratóriumában megállapították: kétséget kizáróan savval kifakított gázolaj a hozzájuk szállított minta. A másik oldalon persze a Benefit sem tétlenkedett, függetlennek mondott szakértővel mondatta ki, hogy a vagonok szabványos gázolajat tartalmaznak. Egyelőre nem tudni, miért, de a fináncok kénytelenek voltak elengedni a vagonokat, az olaj pedig elindult Budapest felé, noha útközben nyoma veszett. Azóta sem tud a szerelvényről senki semmit.
Csak a kis halakra figyeltek
A hosszas nyomozás eredményeképpen 2002-ben elkészült a vádirat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészségen az Eastern Trade Links Rt. vezető tisztségviselőinek bűnügyében. A vádiratban foglaltak megegyeznek azzal, ami alapján a két évvel korábban megszüntetett nyomozást nem sokkal később újraindították. A dokumentum szövege szerint az ETL Rt. néhány személy közreműködésével műszer-, továbbá fűtőolajként importált gázolajat. – A nagy halak már eleve be sem kerültek a vádiratba, hiszen három munkatárs vette hátára az ügy minden következményét – hívta fel a figyelmet informátorunk. Tóth Lászlót, az ETL Rt. szállítmányozási osztályvezetőjét üzletszerűen, jelentős értékre elkövetett csempészet, Mura Imre kereskedelmi igazgatót és Demeter József kirendeltségvezetőt közokirat-hamisítás miatt fogta perbe a Miskolci Városi Bíróság, ám mindhármuk ügyében felmentő ítéletet hozott 2002 szeptemberében. Az ügyész fellebbezése után a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság tárgyalta az ügyet másodfokon, s 2003 márciusában helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. A három vádlott eltűnt a közéletből, legalábbis informátorunk nem hallott róluk 2003 tavasza óta.
Az eljárásban a Fortus tisztségviselőit nem gyanúsították meg, mert csakúgy, mint Dávid Péter gyulai vállalkozó ügyében, itt is elfogadták azt az érvet, hogy a Fortus nevével valakik visszaéltek, így az akkoriban Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég számlái és más dokumentumai a cégvezetők tudta nélkül kerültek az ETL Rt. irattárába. Azt egyik ügyben sem tudták kideríteni a nyomozók, hogy ha valójában nem a Fortus hozta be a kérdéses, összesen csaknem két és fél millió liternyi fűtőolajat, akkor ki más.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.