Sokáig az volt a köztudatban, hogy július 1-jétől minden lakossági fogyasztó megválaszthatja azt a szolgáltatót, amelytől az áramot szeretné vételezni. A gyakorlatban ebben az időpontban csupán ennek elvi – az EU által elvárt – lehetősége válik valóra, ugyanis a hétfőn elfogadott villamosenergia-törvény alapján várhatóan csak a jövő év első napjától válthatnak Magyarországon a háztartások.
Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Nyrt. szóvivője lapunknak elmondta, nem az új szabályozás időbeli csúszásával, sokkal inkább a szolgáltatók hiányával lesz probléma. – Úgy tűnik, befagyott a magyar árampiac – véli Boross. Hozzátette, hogy a régióban Lengyelországban, vagy Csehországban ez kevésbé okoz majd gondot az átállásnál, mert ezek az országok rendelkeznek saját nyersanyagkészlettel, míg Magyarországon ezt is vételezni kell, emiatt pedig nem túl vonzó célpont a szolgáltatóknak. – Hiába van törvényi szabályozás, hogyha nincs elég energia, amit el lehet osztani – mutatott rá a szóvivő.
A liberalizáció korábban más nyugati országokban nem jelentett tömeges szolgáltatóváltást, a lakosságnak csak mintegy tíz százaléka élt ezzel a lehetőséggel. Boross Norbert szerint ez nálunk is hasonlóképpen lesz. A piacnyitás az árak emelkedésének rizikóját is magában rejti, mert Magyarországon jelenleg relatíve alacsonyak az árak az EU 15 legfejlettebb államához képest. Csökkenést pedig csak az a szolgáltató tud majd elérni, amely nagyobb mennyiségben tudja beszerezni a villamos energiát, illetve az, aki változtat valamit a szolgáltatás minőségén. A piacnyitás semmiféle kötelezettséggel sem jár majd az egyes fogyasztóknak. 2009. december 31-ig ugyanis a jelenlegi áramszolgáltatók lesznek a lakosság villamosenergia-igényét kötelezően ellátó egyetemes szolgáltatók, ha azok nem kívánnak a megnyíló szabadpiacra lépni.
Drónok harca: így semmisítették meg az ukránok az orosz drónokat + videó
