Energiapolitika magyar módra

Elkészült a gazdasági tárca az új magyar energiapolitika tervezetével. A negyvennégy oldalas számvetés kevés konkrétumot tartalmaz, inkább csak laza keretbe foglalja a minisztérium elképzeléseit. A dokumentum azt sugallja, hogy akár még a kormányon belülről is érkezhetnek ellenvélemények.

Erdősi Csaba
2007. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahhoz képest, hogy évekig készült, túl sok időt nem hagyott az SZDSZ-es irányítású Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, hogy a szakma hozzászólhasson az új magyar energiapolitikához. A 2007-től 2020-ig tartó időszak energiastratégiáját vázoló dokumentum június 15-én került ki a tárca honlapjára. A kísérőszöveg szerint a „konszenzusos megoldások kialakítását és a döntések társadalmi elfogadását” segítő vitára alig több mint két hét maradt, mivel véleményt, hozzászólást június harmincadika után már nem fogadnak. Információink szerint több civil szervezet, kutató- és az iparágban tevékenykedő társaság is lázas munkába kezdett, hogy „beleférjenek” a szűkre szabott határidőbe, ám egyelőre még nem akadt túl sok hozzáfűznivalójuk a dokumentumhoz. Ráadásul a stratégiát meghatározó szöveg minden lapján ez virít: „Tervezet, a kormány álláspontját nem tükrözi.”
*
A gazdasági tárca három évvel ezelőtt egyszer már közzétette középtávú energiapolitikai téziseit – a jelenleg is érvényben lévő alapvetés 1993-ból való –, ahhoz azonban olyan mennyiségű hozzászólás érkezett, s azok olyan mértékben kérdőjelezték meg az egész stratégia hitelességét, hogy a minisztérium azt a szöveget végül nem nyújtotta be elfogadásra a parlament elé. Ez a mostani verzió már összeszedettebbnek tűnik első ránézésre, igaz, most nem is hagytak annyi időt a társadalmi vitára, mint akkor.
Ha egy mondatban szeretnénk összefoglalni az új stratégia lényegét, az talán úgy hangozhat, hogy az állam a jövőben a lehető legjobban kivonul az energiaellátás gyakorlati terepéről, s csak a közvetett irányításban, illetve a piaci modell kialakításában szán magának szerepet. Az olcsó energia kora lejárt, emeli ki a dokumentum, hozzátéve, hogy az a korszak is a végéhez közeledik, amikor az állam még szociális kérdésnek tekintette az alapvető energiahordozókhoz való hozzáférést.
A stratégia külön kiemeli, hogy Magyarországnak – főleg a gázellátás terén – gondoskodnia kell energiaforrásainak színesítéséről és arról, hogy a jövőben ne emelkedjen tovább a földgázfogyasztás részaránya a teljes energiaszerkezeten belül, ám nem foglal állást arról, hogy ezt miként kellene elérni. Az ügyben ugyanis a magyar kormány nincs döntési helyzetben, így szerepvállalása nem lehet több „iránymutatásnál”, illetve „kommunikációs támogatásnál”. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a jövőben elengedhetetlenné válik két új atomerőművi blokk építése Magyarországon, s versenyképessé kell tenni a távhőszolgáltatást.
Bizonytalanok voltak a terv készítői, vajon idehaza sikerül-e elérnünk 2020-ra az EU által elvárt húsz százalékos megújulóenergia-részarányt. A stratégia függelékében található diagram szerint a megújuló célérték 15 százalék – némiképp csökkenő szén-, földgáz-, olaj- és nukleáris energia, illetve valamennyivel növekvő gázfelhasználás mellett.

Máris túllőttünk a célon? Már most fenntarthatatlan szintet ért el a magyarországi bioetanol-termelés, további felfutása esetén más ágazatok összeomlásához és környezetszennyezéshez vezethet – véli Márai Géza, a Szent István Egyetem professzora, az Ökológiai Egyesület elnöke. A szakember szerint a kukoricára alapozott, 250-300 ezer tonnás jelenlegi bioüzemanyag-előállítás egymillió tonna alapanyagot igényel. Ez a mennyiség csak a megelőző évekéhez hasonló, kiemelkedő terméshozamú idényekben biztosítható, ellenkező esetben az állattenyésztés, a vegyipar és a vetőmagtermesztés alapanyag-szükséglete nem fedezhető.
Márai Géza utalt arra, hogy az elmúlt 8-10 évben évi 4–8 millió tonna kukoricát takarítottak be Magyarországon. Ehhez képest a kormány elképzeléseivel összhangban országszerte 8-12 bioetanol-üzem épül, amelyek termelésükhöz hárommillió tonna kukoricát használnának fel – mutatott rá az egyetemi tanár. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.