„Erősen lehűlt a gazdaság”

Munkatársunktól
2007. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly kritikákat fogalmaztak meg a munkaadói szervezetek és a kamarák a kormány egyéves munkájával kapcsolatban. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a kormány megszorító intézkedéseivel sikeresen elkerülte a pénzpiaci összeomlás közvetlen veszélyét, de kedvezőtlen, hogy ez alapvetően adóemelések révén sikerült. Emiatt nagyon erősen „lehűlt” a gazdaság, „a kormány feláldozta a gazdasági növekedés dinamikáját”. A kamarai vezető szerint nem sikerült a gazdasági növekedés és az egyensúly feltételrendszerét megteremteni – közölte a távirati iroda. Parragh a gazdaság kitörési pontját az európai uniós fejlesztési források megfelelő felhasználásában látja, de úgy véli, ezt a lehetőséget elszalasztja az ország.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára elmondta: a szervezet támogatta a kormányt abban, hogy a stabilizációs programot végre kell hajtani, de szerintük ezek eszközrendszere nem megfelelő. Példaként említette, hogy a VOSZ szerint a helyes célok elérésére nem jó eszköz az elvárt adó, a házipénztáradó vagy a televíziókészülék üzemben tartási díjának változása. A főtitkár szkeptikus véleményt fogalmazott meg az uniós források pályázati rendszeréről, mert a rendszer bonyolult, így a kis- és középvállalkozások helyzetén nem biztos, hogy segíteni tud.
Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége elnöke úgy vélekedett, hogy az egyensúly- és a konvergenciaprogram terheit nem megfelelően osztották meg a kormány az állam, a lakosság és a vállalkozások között, a mikro-, kis- és középvállalkozásokat ezek az intézkedések jelentősen sújtják. Az elnök úgy értékelte, hogy egyelőre nem érzik az „Üzletre hangolva” program hatását, holott az adminisztráció könnyítése fontos a kisvállalkozásoknak. Szűcs György szerint az uniós forrásokból kevés jut a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak; nehezíti a helyzetet, hogy a pályázatokba gazdaságtól idegen elemeket építettek be, ami lehetetlenné teszi a kisebb vállalkozások számára a pályázat elnyerését.
Wimmer István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége főtitkára elmondta, hogy támogatták a konvergenciaprogramot, a költségvetés konszolidációját, de nem értettek egyet annak tartalmával, részleteivel. A kormánynak a költségvetési egyensúly megteremtésére hozott intézkedései meghozzák az eredményt a költségvetés szempontjából, de a versenyképesség és a vállalatok rövid távú jövője szempontjából nem előnyösek. A tavaly őszi adóváltozások, az energia árának emelkedése és egyéb, az egyensúly helyreállítását célzó intézkedések miatt a távirati iroda által megkérdezett szakmai szervezetek szerint összességében romlott a szállodák és a vendéglátók jövedelmezősége a Gyurcsány-kormány első egy évében.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke elkeserítőnek nevezte az ágazat helyzetét. „Megértjük és elfogadjuk a kormány törekvését az államháztartás egyensúlyának javítására, de fel kell hívni a figyelmet arra, hogy közben a vendéglátás versenyképessége jelentősen romlott” – mondta. Háber kiemelte, hogy általában is túl van adóztatva az ágazat, magasak az adminisztrációs terhek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.