Erősödött Sarkozy pozíciója

Miután a jobboldal győzelmet aratott a francia parlamenti választás első fordulójában, a baloldal azon fáradozik, hogy rávegye szavazóit, minél nagyobb számban menjenek el voksolni a második fordulóban.

Makay Zsuzsanna
2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozott többséget adtak a franciák Sarkozy pártjának, ezáltal az elnöki rendszer erősödik: a köztársasági elnököt, a miniszterelnököt és a parlamenti többséget ismét ugyanaz a párt fogja adni, előreláthatólag öt évre. A törvényhozóknak épp ez volt a céljuk, amikor öt évre csökkentették a köztársasági elnök mandátumát úgy, hogy az elnöki és a parlamenti választások egy évben legyenek.
A parlamenti választások – mivel eredményük nem sokkal az elnökválasztás után előre megjósolható – egyébként arra vannak kárhoztatva, hogy a tartózkodási rekordot ciklusonként megdöntsék. Ez történt 2002-ben és idén is, amikor is a részvételi arány alig haladta meg a 60 százalékot.
A baloldal, miután az 577 parlamenti helyből legjobb esetben 185-öt szerezhet meg, megpróbálja meggyőzni szavazóit arról, hogy noha veszítettek, minden ellenzéki képviselő jelenléte fontos ahhoz, hogy fenntartsák a parlamentben az „egyensúlyt”. A Szocialista Párt első embere, Francois Hollande szerint elengedhetetlen, hogy erős legyen az ellenzék. Ennek biztosítása végett a centrista, korábban egyértelműen jobboldali Francois Bayrou-val akarnak összeállni, aki új pártjával a szavaztok mintegy hét százalékát kapta meg a korábban jósolt tíz százalék helyett. Úgy tűnik, a stratégia, amelynek értelmében Bayrou függetlenítette magát Sarkozy pártjától, egyelőre nem hozta meg várt gyümölcseit.
Igen jó eredményt ért el ellenben az a 22 centrista képviselő, aki a Népi Mozgalom Uniója védőszárnya alatt maradt. Közülük kettő az első fordulóban megnyerte a választást kerületében. Emellett az alig pár hete beiktatott tizenöt új miniszterből hétnek is sikerült az első fordulóban megnyernie a választást.
Miközben az ország régióiban a jobboldal aratott győzelmet, a párizsi szavazók inkább a baloldalt választották, így a fővárosban valószínűleg megmarad eddigi többségük. A huszonegy párizsi választókerületből jelenleg tizenkettő van a baloldal irányítása alatt. A parlament kétpárti jellegének erősödése miatt szinte az összes formáció azt kívánja, hogy a többségi rendszer helyett „vigyenek egy kis arányosságot” a parlamenti választásokba. Ez lehetővé tenné számos kisebb párt jelenlétét, és jobban tükrözné az ország politikai sokszínűségét is. A kormánypárt egyelőre ellenzi, ugyanakkor egy vasárnapi közvélemény-kutatás szerint a franciák 54 százaléka szívesen fogadná azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.