Garanciát kaptunk arra, hogy az eladásból származó összeget a megmaradt üdülők, elsőként a posta siófoki gyermeküdülőjének felújítására fordítják – indokolta két éve Kónya Lajos, a központi üzemi tanács (küt) elnöke, miért egyeztek bele, hogy a Magyar Posta eladja tizenkét intézményét. A bajai, dunakeszi, tassi üdülőt, a gyöngyösi kempinget, a római-parti, a surányi üdülőt, a szántódi üdülőtábort, egy mátrakeresztesi ingatlant, két siófoki, a fenyvesi és a tatai üdülőt arra hivatkozva értékesítette a társaság, hogy az épületek évek óta kihasználatlanok, állaguk leromlott.
– Az ÁNTSZ csak teljes felújítással ad engedélyt a működtetésre, ami 300 millió forintba került volna. Ehhez sem társasági forrásból, sem más üdülő eladásából nem tudnánk pénzt előteremteni – indokolta most Kónya Lajos, hogy „tiszta lelkiismerettel, jó szándékkal” végül miért egyeztek bele a siófoki gyermeküdülő eladásába is.
*
Úgy tudjuk, a döntés óriási felháborodást és megrökönyödést váltott ki a postai dolgozók körében.
Bár a jóléti ingatlanok esetében ellenőrzői és egyetértési joga van a küt-nek, az elnök lapunknak nem tudta megmondani, hogy az elmúlt két évben mennyit fordítottak az ingatlan felújítására. Kónya hangsúlyozta, egy erre szakosodott cégen keresztül ugyanolyan turnus- és gyermekszámban folytatják a gyermekek üdültetését, mint eddig. Erre ötéves megállapodást kötöttek a postával. – A siófoki ingatlanból származó bevételt az almádi és debreceni kisebb üdülők felújítására fordítják – mondta Kónya. Kérdésünkre jelezte: a menedzsment garancia arra, hogy ez így is lesz. A gyermeküdülőn túl a küt hozzájárult a posta szegedi sporttelepének értékesítéséhez is.
– A megelőző műszaki vizsgálatok megállapították, hogy a siófoki gyermeküdülő gazdaságosan nem újítható fel, a költségek meghaladták volna a több száz millió forintot – közölték a postán. Hangsúlyozták, az értékesítésekből befolyt összegeket kizárólag a jóléti ingatlanok felújítására és korszerűsítésére fordíthatja a társaság, a közelmúltban újították fel például a balatonalmádi postás- üdülőt, illetve a debreceni Postás Hotel teljes rekonstrukciójára is pályázatot írtak ki. A posta kizárólag azokat az ingatlanokat adta el vagy kívánja értékesíteni, amelyek használaton kívül voltak, illetve felújításuk gazdaságosan nem megoldható. A szegedi sporttelep is kihasználatlan volt, alapvető funkcióját már nem töltötte be, ezért értékesítették – közölte a társaság, hangsúlyozva, hogy a Moszkva téri ingatlan értékesítéséről nem született döntés, az nincs napirenden.
A dolgozók száma is csökken. A 2002-es kormányváltás óta jelentősen csökkent a postai dolgozók száma is. Akkor még 43 666 fő volt az állományi létszám, ami 2005-ben 38 768-ra, 2006-ra pedig
38 686 főre zsugorodott.

Így zajlott „Toka tábornok” zsírleszívása, amit kamu tb-számra csináltatott meg