Brüsszel jóváhagyásával zárta le Ukrajna az orosz gáz útját

Nem hosszabbították meg az orosz–ukrán gáztranzitszerződést, miután Kijev elzárkózott a tárgyalásoktól, Brüsszel pedig egyértelműen a megállapodás ellen foglalt állást. A Századvég vezető közgazdásza arról is beszélt a Világgazdaságnak, hogy az ukrajnai útvonal kiesése szűkíti az uniós kínálatot, így árfelhajtó hatása lesz, miközben Magyarország tranzitszerepe felértékelődött.

2025. 07. 02. 15:57
Illusztráció: Ukrajnából érkező gázvezeték berendezései Szlovákiában.
Illusztráció Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi év végével lejárt az Oroszország és Ukrajna között kötött hosszú távú gáztranzitszerződés – mondta a Világgazdaságnak Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője. Felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly az év első felétől kezdődően voltak biztató nyilatkozatok, ezért a kereskedők, valamint a piaci szereplők arra számítottak, hogy valamilyen megállapodás születhet – írja a Világgazdaság.  

Egészen november vége, december elejéig úgy tűnt, hogy valamilyen elrendezés lesz, amely keretében ha valamivel drágábban is, de továbbra is működik majd a vezeték – emlékeztetett Hortay Olivér. Azonban jött Ursula von der Leyen új adminisztrációjának embere, Dan Jorgensen energiaügyi biztos, aki egy Politico-interjúban világossá tette, hogy 

Brüsszel mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy ez a tranzitmegállapodás ne folytatódhasson. 

Onnantól kezdődően a piaci szereplők elkezdtek egyre nagyobb esélyt árazni annak, hogy mégsem lesz megállapodás, és végül így is lett: az ukrán vezetés Jorgensen interjúja után jelezte, hogy tárgyalni sem hajlandóak a megállapodásról és nem is kötötték meg az egyezséget, úgyhogy az idei év elejétől fogva leállt az ukrán gáztranzit.

A közgazdász hozzátette, hogy legutóbb, amikor a hosszú távú tranzitszerződés lejárt, akkor is több hónapos kommunikációs „adok-kapok“ előzte meg az új szerződés megkötését. Az orosz és az ukrán fél több ízben is belengette annak a lehetőségét, hogy nem lesz megállapodás, ám az Európai Unió akkor még támogatólag lépett fel, így végül néhány nappal a lejárat előtt a feleknek sikerült megállapodniuk.

Alighanem most a mérleg nyelve ugyanúgy az Európai Bizottság volt, mint jó pár évvel ezelőtt, csak Brüsszel most a megállapodás ellen volt  

– folytatta Hortay Olivér. 

A szakértő elmondta azt is, hogy az ukrán tranzit kiesése az Európai Unióra és a régiónkra nézve mindenképpen negatív hatással jár abban a tekintetben, hogy a kínálat tovább szűkül, ráadásul ma az Európai Unió energiacsapdában van. Hangsúlyozta, hogy a szűkös kínálat és az ebből fakadó magas ár nagyon jelentős kihívások elé állítja a közösség egészét. 

A teljes cikk a Világgazdaság oldalán olvasható. 

 

 


 

 

 


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.