Frankfurtba utazik? És átszáll? – kérdi a Ferihegyi repülőtér egyik „vámmentes” boltjának eladója, kezében a polcról az imént leemelt unicumos üveggel, majd közli: ő nem venné meg. Persze nem az ital minőségével van probléma, hanem azzal, hogy hiába a magyar biztonsági ellenőrzés és az európai uniós szabványnak megfelelő zárt, nejloncsomagolás, a német hatóságok a terrorveszélytől félve még a tranzitban vett folyadékokat is elkobozzák. Pontosabban ez „az őr hangulatától függ” – fogalmaz a pénztárosnő.
A 2006. november 6-án életbe lépett szigorítások értelmében folyadékok egyenként maximum egy deciliteres egyedi kiszerelésben szállíthatók úgy, hogy a tégelyeket, dobozokat, tárolóedényeket átlátszó és újrazárható műanyag zacskóba kell tenni. Amenynyiben ez nem történik meg, a biztonsági személyzet az italt, a parfümöt, a krémet elkobozza, majd megsemmisíti, kivételt ez alól az út során szükséges gyógyszerek, diabetikus termékek, bébiételek képeznek. Az előírások azonban úgy rendelkeznek, hogy a biztonsági átvizsgálás után az utasok továbbra is bármilyen folyadékot megvásárolhatnak a repülőtéri boltokban, s azokat lezárt zacskóban magukkal is vihetik a fedélzetre.
Vagy mégsem, mint azt a fenti példa mutatja, holott elviekben Budapesten éppolyan szigorral vizsgálják át az utasokat, mint Frankfurtban, csakhogy a német hatóságoknak a jelek szerint ez mégsem elég. A reptéri szigor okairól a Budapest Airport szóvivője érdeklődésünkre elmondta, tavaly az uniós hatóságok Ferihegyet „nem tiszta repülőtérnek” minősítették, mivel nem felelt meg két előírásnak. Az auditáló bizottság nehezményezte, hogy túl nagy a szigorúan biztonságos tér – vagyis ahol a gépek mozognak –, s túl sokan juthatnak be oda. Ötmillió eurós beruházással ezt a problémát azóta orvosolták, ugyanis megépült egy újabb kerítés is – tette hozzá Szollár Domokos. Az uniós ellenőrök problémásnak nevezték továbbá, hogy az átvizsgálás során nem öt, hanem csupán három biztonsági ember volt jelen. A szóvivő tájékoztatása szerint azóta felvettek harminc újabb biztonsági őrt, akik már túl vannak a hathetes kiképzésen és az átvilágításon.
A drákói szigort a Magyarországról érkezett utasokkal szemben Frankfurtban, Münchenben és Koppenhágában ma is alkalmazzák, s néhány esetben elő is fordult, hogy a kinti őrök tokaji borokat vagy éppen parfümöket koboztak el. Igaz, Szollár Domokos tájékoztatása szerint az elvett termékeket később Ferihegyről postázták a panaszosoknak.
A brüsszeli repülőtér különben két és fél, a koppenhágai másfél évig számított „piszkosnak”, s egyelőre nem tudni, Ferihegy mikor kerül le a feketelistáról.

Az őszödi beszédtől a rendőrterroron át az Apró-villáig – Íme Gyurcsány Ferenc legnagyobb botrányai