Hétköznapi rasszizmus

D. Horváth Gábor
2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fene se érti a Népszabadság szerkesztőit, miért engedik meg, sőt miért teszik koncepciójukká, hogy kirekesztő és rasszista hangú cikkek jelenjenek meg a lapban. Ha az újság egyharmadát tulajdonló, az MSZP által alapított Szabad Sajtó Alapítvány helyében lennék, már rég a fejére koppintottam volna a szerkesztőségnek, hogy ne adjanak közre olyan gyűlöletet keltő, intoleráns írásokat, mint amilyen szombaton egy Cz. G. monogrammal jegyző szerző tollából jelent meg. Czene Gábor még mint a Magyar Narancs munkatársa írta le egy eset összegzéseként azon észrevételét, hogy „…könnyen előfordulhat Magyarországon, hogy valakit a származása miatt támadnak”. És ez valóban így van.
Az újságíró ezen állításának bizonyítására épp a saját, a szombati Népszabadságban közzétett írása alkalmas. A Fábry Sándor keveset viccelt című cikke cinikus, gonoszkodó helyszíni jelentés a Magyarok Házából, ahol a Morvai Krisztina vezette, a tavaly őszi rendőri brutalitást kivizsgáló Civil Jogász Bizottság által könyv formájában is megjelentetett vizsgálati eredményeket mutatták be a sajtónak és az érdeklődőknek. Czene Gábor az esemény helyszínén, a bemutatott könyvön és a résztvevők mindegyikén gúnyolódik. „Csak találgatni lehet – írja –, hogy egy szomorú tartalmú kötet bemutatására miért éppen egy humoristát kértek fel a szervezők.” Mert Fábry tisztességes, válaszolja magában az olvasó, ő viszont így folytatja: „Ha arra számítottak, hogy Fábry személye jó közönségcsalogató húzás, akkor igazuk lett: több száz ember próbál mind reménytelenebb tekintettel ülőhelyet keresni magának, aztán legalább állót, de már az se nagyon akad.” A lényegről, azaz a könyv tartalmáról semmi nem derül ki beszámolójából: „A bemutatandó könyvben állítólag nincs újdonság, a szöveg ugyanaz, ami az interneten is olvasható, de a jelenlévők lelkesek: a könyv mégiscsak könyv. Újabb szeg a Gyurcsány-kormány koporsójában” – olvasható, a szerző tehát még csak kísérletet sem tesz rá. A körülmények számára fontosabbak, ahol a résztvevőket finom és durvább eszközökkel a populizmusra és a demagógiára fogékony fanatikusokként láttatja: „A színpadra vonuló Fábry Sándort és a Civil Jogász Bizottság tagjait vastaps fogadja, aztán mindenki bemutatkozik. (Taps, taps és taps.)” A piszkálódó írás végén azután elérkezünk a vaskos rasszizmushoz is: „Távozóban megnézem a Magyarok Háza melletti, könyveket és igaz magyar termékeket kínáló kirakatot. A rendőr-brutalitásos jelentést még nem tették ki, de lelki szemeimmel már látom: ott lesz valahol egy nyeregkápa és egy »honfoglalás kori ereklyetartó mellkereszt« között.”
Vajon miért zavarják ezek a magyar kultúrához, lelkiséghez köthető tárgyak a Népszabadság újságíróját? Miért idegesíti az, hogy élnek Magyarországon olyan emberek, akiknek tetszenek, akik szeretik ezeket, s akik mint egy valóságos közösséghez való hozzátartozás történelmi szimbólumaira tekintenek rájuk? Azért, mert Czene Gábor rasszista. Mert – és idézzük még egyszer őt – „…könnyen előfordulhat Magyarországon, hogy valakit a származása miatt támadnak”.
Szombaton Márton barátom esküvőjére voltam hivatalos. A családi ceremóniákat általában övező üresség és hivatalosság miatt ódzkodom az ilyen eseményektől, a kivételek tényleg üdítők. A vőlegény diplomata szülők gyereke lévén élete legnagyobb részét külföldön töltötte, ma egy multinacionális vállalatnál dolgozik. Szombaton feszes atillában állt az oltár elé, viseletét természetesen nem sajnálta le senki. A vacsorán minden terítékhez egy nemzeti szalaggal átkötött, kis üveg lekvárt, valamint ugyancsak trikolórral díszített üvegcse pálinkát helyeztek. Mindkettő címkéjéről kiderült, hogy az ínyencségeket a már férj és feleség készítette. A vacsora egy meghatározott időpontjában a házaspár felállt, és egy erre az alkalomra megtanult magyar néptáncot adtak elő. Olyan színvonalon, hogy lúdbőrösek lettek tőle az emberek. A magyar népzenei kincsből választott talpalávalót egy nemzeti népviseletbe bújt, fiatalemberekből álló zenekar biztosította (hegedűk, brácsa, nagybőgő, bruhaha!). Az est közepe tájékán a család rokonságából egy hetyke bajuszos úr az egész násznépet átmozgatta. Táncra hívott mindenkit, s a násznép körbeállva, egymást átkarolva ismert magyar népdalokra magyar táncot járt. A tánclépéseket javarészt ott sajátította el mindenki a megfelelő útmutatás alapján, az egyszerűtől a bonyolultabb formákig haladt a tanulás. Az arcokon boldogság úszott.
Mindenki magyar volt, magyarnak érezte magát, és ez nem volt kényelmetlen. Nem rekesztettek ki senkit, pedig az ismerős volt a szép.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.