Keserédes az idei málna

Egy hete kezdődött el a bogyósgyümölcsűek (ribizli, málna) szedésének időszaka. A termelők nem túl optimisták, a természeti csapások miatt az idei termés 30-40 százalékkal kevesebb, mint tavaly. Ennek ellenére az árak az idén is mélyponton járnak: míg a bevásárlóközpontokban nyolcszáz forintot is elkérnek egy kilogramm málnáért, a termelő ennek a negyedét kapja kézhez.

Bodacz Péter
2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Börzsöny hegységben fekvő Kemencén akad dolguk
a bogyósgyümölcs-termesztőknek: megkezdődött a betakarítási időszak. Nógrádban és az Alsó-Ipoly völgyében nagy hagyományokra visszatekintő málna- és ribizlitermelés azonban több éve folyamatosan gyengélkedik. Idén a várhatóan közepes termésnek sem egyszerű piacot találni, jórészt azért, mert nincs feldolgozóipar, sem árut fogadni képes hűtőház. Az árak sem rózsásak: a ribizli kilójáért jó esetben is 150 forintot adnak a kereskedők, a málnáért pedig kétszázat.
Menyhárt Ottó kemencei termelő szerint további gondot jelent az is, hogy a kilencvenes évek közepén ugrásszerűen megnőtt a gyümölcsültetvények (különösen a bogyósok) száma. – Az állami támogatás akkor a beruházás összköltségének 50-70 százalékát tette ki, így nyolc év alatt több mint 2000 hektár gurulós gyümölcsöt telepítettek olyanok is, akiknek semmi közük a termesztéshez. Ezekben a jobbára hobbiméretű ültetvényekben ma már tehenek legelnek, mivel ha nem elég magasak a piaci árak (évek óta így van), leszedni sem érdemes a termést. Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy az állam nyolc év alatt jelentős pénzekkel segítette a gazdákat, napjainkban pedig már el sem lehet adni a bogyós gyümölcsöt. Ezért úgy gondolom, hogy az állami támogatás némileg átgondolatlan volt, hiszen feldolgozói háttér nélkül is hozzájárult a kormányzat a telepítéshez – állapította meg a termelő. Menyhárt Ottó szerint csak a nagyok maradhatnak talpon, mert akik néhány hektáron gazdálkodnak, még a költségeiket sem tudják fedezni. Kérdésünkre, hogy a térség termelői miért nem fognak össze az érvényesülés érdekében, a termelő felidézte azt a néhány évvel ezelőtti esetet, amikor csődöt jelentett a kemencei hűtőház. – Százhatvanmillió forintos termelői tartozással végződött a hűtőházügy, így a pórul járt termelők minden közöstől félnek, és bizalmatlanok. Az unió és az állam pedig csak úgy adna támogatást létesítményekre, ha a termelők összeállnának – mondta Menyhárt. A nagytermelő szavai szerint ugyanakkor mégis gondolkodnak egy gyümölcssűrítményeket és hűtőházat is magába foglaló létesítményen, ám konkrétumokról – az említett összefogás hiányában – nem tudott beszámolni. Kemencén tehát még várni kell a változásra.
Összefogásra van szükség a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke szerint is. Lux Róbert úgy véli, hogy ha a magyar bogyós gyümölcsöt versenyképessé akarjuk tenni, akkor jól szervezett marketingmunkára és a termelők piacra jutásának támogatására egyaránt szükség van. – Ez egy lassú folyamat, de bele kell vágni. A vásárlókban tudatosítani kell, hogy a hazai málna édesebb, finomabb, mint például a lengyel import – állapította meg a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.