Ki határoz a földekről?

Felemás megoldás született a vagyontörvény azon pontjánál, amely azt rögzíti, milyen módon kerülhet be július 1-jétől a nemzeti földalapkezelő az immár egységes Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-be. A Fidesz szerint a parlament hétfői döntésével kikerült az állami földek felügyelete az agrárminiszter kezéből, a kormánypártok viszont úgy látják, megmaradt a földalapkezelő önállósága.

Dékány Lóránt
2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés hétfői zárónapján jóváhagyta az új vagyontörvényt. Ezáltal azt is, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) megszűnik – vagyis integrálódik a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-be –, így az állami földek fölött az MNV-t irányító héttagú tanács veszi át a felügyeletet. A törvény szövege alapján a föld használatáról éves tervet készítenek majd, mellyel az agrárminiszternek is egyet kell értenie, de végül a tanács hagyja jóvá azt. Ezenkívül a tanács elnökének – akit a miniszterelnök nevez ki – lehetősége van arra, hogy 500 millió forintig egyedül hozzon döntést.
Utóbbit Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke egyenesen hajmeresztőnek nevezte. Ezzel ugyanis szerinte a tanács elnöke a parlament kikerülésével gyakorlatilag eladhatja a teljes állami földvagyont. – Különös, hogy az MNV-be az NFA adja a legnagyobb vagyont, a tanácsba mégis csak egy tagot delegálhat a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter – emelte ki Font. A hét tagból ugyanis az elnököt a kormányfő jelöli, három tagot a pénzügyminiszter, kettőt pedig a gazdasági tárca vezetője delegálhat. Az ellenzéki képviselő úgy véli, így gyakorlatilag az a Pénzügyminisztérium rendelkezik majd a földdel, és várhatóan költségvetési szempontok szerint, nem annak stratégiai szerepe alapján dönt a későbbiekben. – Így a föld egyszerű apporttárggyá válik, elvesztve kultúraőrző funkcióját – tette hozzá Font.
A mezőgazdasági bizottság MSZP-s alelnöke viszont úgy látja, kielégítő megoldás született. Herbály Imre lapunknak kifejtette: az NFA önállósága tulajdonképpen megmaradt, hiszen az agrárminiszter továbbra is ellenőrzi a föld használatát, illetve megmaradt a földalapkezelő ellenőrző bizottsága is. Megjegyezte, olyan döntés született, ami mindenkinek kedvez: azoknak is, akik kivették volna az agrártárca alól a felügyeletet, és azoknak is, akik megtartották volna. Herbály frakciótársaival együtt korábban olyan módosítást is benyújtott, amely szerint a pénzügyminiszter és az agrárminiszter is két-két tagot delegálhat a tanácsba, ám ezt a javaslatot a „koalíciós béke” megteremtéséért az elfogadott változatra cserélték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.