Az Országgyűlés hétfői zárónapján jóváhagyta az új vagyontörvényt. Ezáltal azt is, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) megszűnik – vagyis integrálódik a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-be –, így az állami földek fölött az MNV-t irányító héttagú tanács veszi át a felügyeletet. A törvény szövege alapján a föld használatáról éves tervet készítenek majd, mellyel az agrárminiszternek is egyet kell értenie, de végül a tanács hagyja jóvá azt. Ezenkívül a tanács elnökének – akit a miniszterelnök nevez ki – lehetősége van arra, hogy 500 millió forintig egyedül hozzon döntést.
Utóbbit Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke egyenesen hajmeresztőnek nevezte. Ezzel ugyanis szerinte a tanács elnöke a parlament kikerülésével gyakorlatilag eladhatja a teljes állami földvagyont. – Különös, hogy az MNV-be az NFA adja a legnagyobb vagyont, a tanácsba mégis csak egy tagot delegálhat a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter – emelte ki Font. A hét tagból ugyanis az elnököt a kormányfő jelöli, három tagot a pénzügyminiszter, kettőt pedig a gazdasági tárca vezetője delegálhat. Az ellenzéki képviselő úgy véli, így gyakorlatilag az a Pénzügyminisztérium rendelkezik majd a földdel, és várhatóan költségvetési szempontok szerint, nem annak stratégiai szerepe alapján dönt a későbbiekben. – Így a föld egyszerű apporttárggyá válik, elvesztve kultúraőrző funkcióját – tette hozzá Font.
A mezőgazdasági bizottság MSZP-s alelnöke viszont úgy látja, kielégítő megoldás született. Herbály Imre lapunknak kifejtette: az NFA önállósága tulajdonképpen megmaradt, hiszen az agrárminiszter továbbra is ellenőrzi a föld használatát, illetve megmaradt a földalapkezelő ellenőrző bizottsága is. Megjegyezte, olyan döntés született, ami mindenkinek kedvez: azoknak is, akik kivették volna az agrártárca alól a felügyeletet, és azoknak is, akik megtartották volna. Herbály frakciótársaival együtt korábban olyan módosítást is benyújtott, amely szerint a pénzügyminiszter és az agrárminiszter is két-két tagot delegálhat a tanácsba, ám ezt a javaslatot a „koalíciós béke” megteremtéséért az elfogadott változatra cserélték.
Ukrajna velejéig korrupt, magas szintű vezető bukott le
