Még tovább tart a számlák kifizetése

Miközben Európában és a térségben is javul a fizetési morál, Magyarországon tovább emelkedett a késedelmes fizetések aránya és a számlák kifizetésének időtartama – derül ki az Intrum Justitia felméréséből. A követeléskezelő cég arra is rávilágít, hogy már minden negyedik magyar vállalat érzékeli a kint maradt pénzek okozta fenyegetettséget, ami versenyképességünkre is rosszul hat.

Kiss Roland
2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább nőtt a fizetési kockázat Magyarországon: a tavalyi 43,6 nap helyett idén már átlagosan 45,1 napon belül egyenlítik ki a számlákat a magyar cégek, a fizetési késedelmet jelentő napok száma pedig 14,8-ról 16,3-ra emelkedett – közölte tegnapi tájékoztatóján Felfalusi Péter, az Intrum Justitia magyarországi vállalatának ügyvezető igazgatója. A vezető követeléskezelő szolgáltató által készített felmérésből az is kiderül, hogy bár Magyarországon az Európában átlagosnak számító határidőnél valamivel hamarabb fizetik ki a számlákat, a késedelmes napok tekintetében hazánk az egyik legrosszabb mutatóval rendelkezik. Aggodalomra ad okot az is, hogy a kutatásban szereplő 25 ország közül csupán hatban nőtt a fizetési kockázat, köztük Magyarországon, míg a többiben csökkent. További gond, hogy a kifizetetlen számlák okozta leírási veszteség hazánkban a GDP 2,3 százalékára rúg, ami szintén igen magasnak számít Európa egészéhez viszonyítva. Bár tény, hogy tavaly ez a szám 2,9 százalék volt, Felfalusi Péter szerint a javulás feletti örömünk korántsem lehet maradéktalan: a lejárt követelések között immár 10,7 százalékos arányt képviselnek a 120 napnál régebbi tartozások, míg egy éve csupán 6,7 százalék volt az arányuk. Márpedig ezeknek a hosszú távú tartozásoknak a tapasztalatok szerint a harmadát sem lehet behajtani. A helyzet tehát előbb-utóbb tovább romlik, hiszen nő a 90 és 120 nap közötti adósságok aránya is, míg a 30 napon belüli tartozásoké csökken – tette hozzá Felfalusi Péter. Rossz jel, hogy miközben a fizetési kockázatok iránti várakozások Közép- és Kelet-Európában javulnak, egész Európában nálunk mérték a legrosszabb értéket, lemaradásunk tehát e téren is fokozódik.
A rossz fizetési morál az utóbbi egy évben a vállalkozások 64 százalékának okozott mindennapi fizetési gondokat, és a vállalkozások durván egyharmada kintlevőségei miatt megy csődbe. A kutatásból az is kiderül, hogy Magyarországon az állami szervek teljesítik leglassabban a fizetési megbízásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.