Mégsem titkos az akta?

Miután Bencze József országos rendőrfőkapitány ismerteti a tavaly őszi eseményekről készült második rendőrségi, úgynevezett Papp-jelentés szerkesztett változatát, az adatvédelmi biztos azonnal megvizsgálja, hogy a jelentés nem nyilvános része valóban állam- vagy szolgálati titoknak minősül-e. Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke attól tart: csak blöffölt a rendőrség, amikor azt állította, hogy minősített dokumentumról van szó.

Munkatársainktól
2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn arra kérte Péterfalvi Attila adatvédelmi biztost a Civil Jogász Bizottság: soron kívüli, minden lehetséges eszközzel intézkedjen annak érdekében, hogy a közvélemény megismerhesse a tavaly őszi eseményekről szóló második rendőri értékelést. A Papp Károly rendőrtiszt vezette bizottság megállapításait tartalmazó dokumentum „nem nyilvános” minősítésű – a rendőrségi szóvivőhelyettes utalása szerint állami és szolgálati titkokat tartalmaz –, de Bencze József múlt héten úgy döntött: készüljön a jelentés közérdekű részeiből nyilvánosság elé tárható kivonat. Ezt az ORFK közbiztonsági szakemberei július 5-i határidővel készítik el.
A bizottság azonban kifogásolja, hogy ha a rendőrség „állami és szolgálati titkokról beszél”, akkor a főkapitány miért nem jelölte meg a titkosítás jogalapját, és miért nem adott ismertetést a minősítési eljárásról, a titok birtokosáról és a titokgazda személyéről. – Az anyag „nem nyilvános” minősítésű, belső használatra készült. A rendőrség szakemberei állami és szolgálati titokról szóló törvények alapján készítik el a közvélemény elé tárt kivonatot, a tájékoztatón pedig közlik majd azt is, mi miért maradt ki belőle – mondta megkeresésünkre Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Arról nem kívánt beszámolni, hogy ki a titokgazda, és milyen minősítésű a dokumentum.
– Az úgynevezett „belső használatra készült” kategória nem létezik, ezt az Alkotmánybíróság korábban már eltörölte – világított rá kérdésünkre Péterfalvi Attila. Az ombudsman hangsúlyozta, a közfeladatot ellátó rendőrségről szóló anyagok vitathatatlanul közérdekűek, ugyanakkor valóban lehetnek olyan kategóriák – állam-, szolgálati, üzleti vagy döntés-előkészítői titok –, amelyek korlátozhatják az adatokhoz való hozzáférést. Ennek azonban anyagi és alaki követelményi vannak: meg van szabva, ki minősítheti az adatokat, továbbá közölni kell a titkosítás okait is.
– Ennélfogva nekem a főkapitány által ismertetett anyag maradékával (tehát amit nem hoznak belőle nyilvánosságra) lesz dolgom, azt lehetőség szerint azonnal megvizsgálom – mondta az ombudsman. Bár általánosságban nem kívánt véleményt alkotni, kérdésünkre úgy fogalmazott: a mindenkori adatvédelmi biztosok sokszor tapasztalják, hogy indokolatlanul titkosítanak közérdekű adatokat.
Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke lapunknak tegnap azt mondta: a Papp-jelentés teljes egészében közérdekű adatnak minősül, sőt az alkotmányosság szempontjából kiemelkedő érdek fűződik ahhoz, hogy a nyilvánosság minden részletkérdést megismerjen. Ezért is kíváncsi arra, hogy kik és milyen kategória szerint minősítették a dokumentumot. – Az eddigi hírek alapján vélelmezhető, hogy a minősítés nem is történt meg – tette hozzá. Morvai szerint diktatúrában szokás minden állami iratot eleve titkosként kezelni, demokratikus jogállamban viszont – ahol az állampolgárok ellenőrzik a hatalom működését – az a kiindulópont, hogy minden közérdekű dokumentum nyilvános.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.