Motorola Q9: okos és elegáns

Az idén bejelentett Motorola-újdonságok közül a társaság jóvoltából a Q9-re keresztelt mobiltelefont tesztelhettük, amelyet a gyártó kimondottan üzletemberek részére fejlesztett ki. Általánosságban elmondható, hogy a telefon megjelenése elegáns, óriási képernyője és számítógépszerű billentyűzetéhez képest méretei nem túlzóak. A készülék igen gyors internetezést tesz lehetővé, az okos telefonoktól elvárható irodai alkalmazások pedig bármikor, akár barangolás közben is elérhetők.

MN
2007. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézhezvétel után először is a készülék esztétikai jellegzetességeit vettük szemügyre. E szempontból a Q9 véleményük szerint kiválóan vizsgázott fekete színű változata kimondottan elegáns megjelenésű, a felhasznált anyagok, legalábbis ami a telefon elejét, illetve oldalát illeti, az igényes megjelenést biztosítják. A telefon hátsó oldalán kapott helyet az autofókusz nélküli nyolcszoros digitális nagyítást lehetővé tevő két megapixeles fényképezőgép lencséje, illetve egy ledes segédfény. Ugyanitt, a telepfedő rejtekében található az igen nagy és kimondottan jó hangzást biztosító sztereó hangfal.
A készülék vastagsága – a billentyűzet minimális kikandikálását figyelmen kívül hagyva – alig 11,2 milliméteres, magassága pedig 118 milliméter. Mindössze 135 grammot nyom, pedig egy, az „okos telefonok” családjába tartozó készülékről beszélünk, amely nemcsak a gyors széles sávú internetezést lehetővé tevő HSDPA-képessége vagy a számítógépes klaviatúrához hasonló QWERTY billentyűzete révén mondható különlegesnek, hanem mert ez az egyik első eszköz, amelyen a Windows Mobile legújabb, 6.0-s verziója fut. A HSDPA nem volt túl meggyőző, noha ez esetben nyilvánvalóan sok múlik a szolgáltatón is.
A billentyűzettel gombjai könynyen elérhetőek, a betűk és a számok is megfelelő nagyságúak. Mindezért azonban a telefon egy kissé szélesre sikeredett. Javítja ugyanakkor a használhatóságot az, hogy a funkcióbillentyűk nem emelkednek ki a telefon síkjából, csupán a középen elhelyezkedő öt irányú navigációs billentyű kandikál ki minimálisan. Ugyancsak a fejlesztőmérnökök kreativitását dicséri a billentyűzet automatikus megvilágítása, amelyet a készülék sarkába elhelyezett kicsiny fényérzékelő irányít. Utóbbi a képernyő megvilágítását is automatikusan szabályozza – tökéletes kontrasztot biztosítva még napsütésben is.
A telefonon Microsoft Windows Mobile 6.0-s operációs rendszer fut, amitől az ember azt várná, hogy minden ízét, porcikáját átkonfigurálhatja, azonban ez nem lehetséges – közölte a szoftver véleményezésére felkért Timári Károly, a Közép-európai Egyetem informatikusa. Mint mondta, hat készenléti kijelző közül választhatunk, ám ezek funkcionalitás szintjén nem sokban különböznek egymástól. A főmenü ikonos elrendezésű, amin változtatni nem lehet. A szakember jó véleménnyel volt az almenük listás elrendezéséről, jelezve, hogy ezek használata már jóval átláthatóbb, ezért egyszerűbb is. A készülék érdekessége, hogy intelligens szövegbeviteli funkcióval rendelkezik, vagyis az egyszer már leírt szavakat megjegyzi, és azokat a következő írásakor már előre kiírja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.