Helyreállt a hét végén a csütörtökön megszakadt kapcsolat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz részének számítógépei és a moszkvai irányítóközpont között – adta hírül az AP. Ezzel elhárult a veszély, hogy az Atlantis űrrepülőgéppel június 10-én érkezett hét űrhajósnak és a bázis háromtagú állandó személyzetének a sorsára kell hagynia a létesítményt. A központi számítógépet már pénteken újraindították, a fedélzeti műszereket irányító négy komputer is működőképes. Szombaton ezért fokozatosan bekapcsolhatták az oxigénellátást és a páratartalmat szabályozó berendezéseket is. A nap folyamán az ISS iránytartásáért felelős két gépet is újra munkára tudták fogni, tegnap pedig azt tesztelték, megbízhatóan működnek-e. Addig is az Atlantis hajtóműveinek időszakos bekapcsolásával navigálják az űrállomást.
A Ria Novosztyi orosz hírügynökség értesülése szerint azonban egyelőre semmi sem biztos. Ha kiderül, hogy a számítógépek hardvere mondja fel időnként a szolgálatot, akkor a Progressz teherűrhajónak július 23-án új berendezéseket kell szállítania az űrbázisra. Az orosz űrkutatási szakemberek hangsúlyozzák: a Zvezda modul csődöt mondott számítógépes rendszere valójában nem orosz, azt az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) küldte. Szerintük az amerikai napelemek felszerelésekor keletkezett feszültségingadozás – az elektromos hálózat ötszörös túlterhelése – okozhatta a zavart.
Mint arról már beszámoltunk, az űrrepülőgép misszióját a hét első felében két nappal meghosszabbították, hogy az űrhajósoknak legyen idejük reparálni a hőszigetelésen a földi start után keletkezett sérülést. Ennek megfelelően az Atlantisnak június 21-én kell visszatérnie a floridai Kennedy Űrközpontba. A javítás feladatával James Reilly és Danny Olivas asztronautáknak sikerült megbirkózniuk a pénteki, negyedik űrsétán, ezért a NASA engedélyezte, hogy az űrrepülőgép kedden leváljon az ISS-ről.
Az Atlantisszal hazatér az amerikai Sunita Williams, aki tavaly decemberben érkezett az űrállomásra. Williams szombaton már rekordernek számított: 189 napot töltött a kozmoszban, a legtöbbet az űrhajósnők közül – írta a BBC.

Te is más vagy, te sem vagy más?