– A kormány kitart álláspontja mellett, és továbbra is fellép az indokolatlan és túlzó áremelések ellen – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán arra reagálva, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az élelmiszerekre, valamint a drogériai termékekre vonatkozó árréscsökkentés miatt.
Az államtitkár felidézte, hogy tavaly év végén, illetve az idei év elején újból meglódultak az élelmiszerárak. A nemzetgazdasági miniszter tárgyalt a kereskedőkkel, hogy mérsékeljék önként az árakat, de nem érkezett olyan javaslat, amely érdemben segített volna.
– Ezért vezették be március 17-én harminc élelmiszer-kategória mintegy ezer termékére azt, hogy a kereskedők nem tehetnek tíz százaléknál nagyobb árrést a beszerzési árra – emlékeztetett a távirati iroda ismertetése szerint.
Azóta bebizonyosodott, hogy valóban túlzó és indokolatlan áremelések voltak az élelmiszerek és a drogériai termékek esetében is.
– Érdemes volt bevezetni ezt az intézkedést, és érdemes folyamatosan megküzdeni azért, hogy a magyar családok és a nyugdíjasok olcsóbban tudjanak hozzájutni a számukra legfontosabb termékekhez – hangsúlyozta.
Zsigó Róbert rámutatott: a kormány lépésről lépésre halad, július 1-jén életbe lépett a gyógyszerekre vonatkozó árcsökkentés. A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége önként vállalta a Nemzetgazdasági Minisztériummal történt tárgyalás után, hogy 34 gyógyszer árát a 2024. december 31-i szinten tartja jövő júliusig.
– Minden olyan ügyben megtámadnak bennünket, amikor kiállunk a magyar emberek érdekében, most is azt követelik, hogy szüntessük meg az árréscsökkentést, a multik adóját, a rezsicsökkentést – fogalmazott az államtitkár.
– A baloldali pártok, most a Tisza Párt is, pont ugyanazt a nótát fújják, mint Brüsszelben – tette hozzá. Kijelentette: valódi, érdemi segítséget jelent az árréscsökkentés a magyar családoknak és a magyar időseknek, ki fognak állni ezek mellett az intézkedések mellett, meg fogják ezeket védeni.
Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is hangsúlyozta: volt értelme kiállni a túlzó és indokolatlan áremelések ellen.
Az árréscsökkentés bevezetése óta közel 870 élelmiszer ára csökkent átlagosan 20,2 százalékkal a legfrissebb, hétfői adatok szerint, de van több mint 270 olyan élelmiszer, amelynek ára harminc-negyven-ötven százalékkal, vagy annál nagyobb mértékben csökkent.
– A drogériák 15 százalékot tehetnek a beszerzési árakra, itt mintegy 450 termék ára esett átlagosan 26,2 százalékkal, és van 150 olyan termék, amelynek legalább harminc százalékkal csökkent az ára – ismertette Zsigó Róbert.