Várhatóan július 11-én hirdet ítéletet Líbia legfelső bírósága annak a palesztin orvosnak és öt bolgár ápolónőnek az ügyében, akiket az utóbbi években már kétszer is halálra ítéltek azzal a váddal, hogy szándékosan HIV vírussal fertőztek meg 438 líbiai gyereket a bengázi kórházban 1998-ban végrehajtott vérátömlesztések alkalmával. A gyerekek közül azóta már ötvenhat meghalt.
Az ítélethirdetés időpontját rögtön azután közölték, hogy sikertelen véget értek a kártérítésről folyó megbeszélések a beteg gyerekek rokonai, a vádlottak védői és az ügyész között – írta az AP. Sokak szerint ez azt jelenti, hogy a hat egészségügyi dolgozó nem kerülheti el a halált, védőik azonban reménykednek, hogy a következő heteket a bíróság az alapos mérlegelésre szánja. A bíróság szerdán nem értett egyet az ügyésszel, aki szerint a palesztin orvos bűnösségét bizonyítja, hogy Bulgária az állampolgárává fogadta. Ha a legfőbb bírói fórum helybenhagyja a halálos ítéleteket, az mégsem feltétlenül az utolsó szó lesz a perben. Ez esetben a líbiai legfelső igazságszolgáltatási tanács elé kerülhet az ügy, amelyik megsemmisítheti a döntést.
Az eljárás már nyolcadik éve folyik, s Líbia tavaly decemberben kilátásba helyezte, hogy esetleg megkíméli a vádlottak életét, cserébe az anyagi kompenzációért. Bulgária és az Európai Unió ezután megállapodott Líbiával: nemzetközi alapot hoznak létre Bengáziban az AIDS-beteg gyerekek hozzátartozóinak támogatására. A líbiai elnök fia szervezte Kadhafi-alapítvány azonban valamennyi érintett családnak tízmillió eurós kártérítést követel. Bulgária nem fizet, mert szerinte az a vádlottak bűnösségének elismerését jelentené.
A pert kezdettől fogva nemzetközi felháborodás kísérte, mert hitelt érdemlő tanúvallomások bizonyítják, hogy a vádlottak még nem voltak Bengázban, amikor ott már járványszerűen terjedt az AIDS a gyermekek között.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?