Őszöd a szimbólum

Miniszterelnök olyan gyorsan még nem erodálta el a saját politikai tőkéjét, mint Gyurcsány Ferenc – mondta Stumpf István, a Századvég Intézet vezetője. A politológus a Gyurcsány-kormány egy évéről készült elemzést tegnap mutatta be. Szerinte a balatonőszödi beszéd az egész ellentmondásos privatizációnak, rendszerváltásnak a szimbóluma.

Bodacz Balázs
2007. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őszöd árnyékában – ezzel a címmel jelent meg a Századvég Intézet politikai-elemző munkája, amely a Gyurcsány-kabinet elmúlt évét értékeli. Stumpf István szerint a régi-új kormány történelmi lehetőséget szalaszt, illetve szalasztott el azzal, hogy Magyarország nem áll készen az unióból elvileg lehívható összegek fogadására. A választások után bebizonyosodott, hogy a kormány más útra lép, mint amit ígért; ráadásul a reformokról is kiderült, hogy azokból semmi nincs előkészítve. Így világossá vált, hogy csak kapkodva lehet hozzálátni a tervezett intézkedésekhez. – A reformok ügye kudarctörténet – emelte ki Stumpf. Utalt az egészségügy átalakítására, amely éles társadalmi és szakmai ellenállásba ütközik, de a közigazgatási reform anomáliáit is megemlítette. Mint a politológus kifejtette, már a szocialisták jó része sem úgy néz Gyurcsány Ferencre, mint aki egyedüli garancia volna a kormány sikerességére. Ráadásul – tette hozzá Stumpf – a koalíciós partner is egyre erőteljesebben határozza meg saját magát a szocialistákkal szemben.
A koalíciót gyengítő tényezők között van az is, hogy az SZDSZ-es tárcákhoz köthető „reformok” váltják ki a legnagyobb társadalmi ellenállást, az ebből fakadó népszerűségvesztés ugyanakkor a szocialistákat sújtja leginkább. – Attól függetlenül, hogy egyes intézeteket, kutatókat melyik politikai oldalhoz közelinek szokás titulálni, mindenki azt mondja, hogy nem vagyunk túl a nehezén. A kormányzati intézkedések hatásai még nagyobb feszültségeket okoznak majd a társadalomban – mondta Stumpf; hozzátette: egyedül Gyurcsány, esetleg Veres János pénzügyminiszter mondja azt, hogy elértük a mélypontot.
Stumpf István szerint azonban van ok optimizmusra is: a rendészeti törvény vagy éppen a digitális médiaátállás ügyében komoly szakmai egyeztetések folytak a háttérben, és ez – konkrét szakkérdésekről lévén szó – a politikai konszenzusra is esélyt teremtett. Stumpf szerint örvendetes látni azt is, hogy a Fidesz az elvont ideologikus szférából a kézzelfoghatóbb programalkotás felé mozdult el. – Erre példa a Jövőnk vitairat, amely a Fidesz elmúlt tíz évének legjelentősebb politikai dokumentuma – mondta Stumpf István. Az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere szerint egyébként most nem is dolga a Fidesznek, hogy alternatív programmal álljon elő, hiszen most nem ez a párt van kormányon.
A Századvég Intézet vezetője szerint hidegháborús viszonyok alakultak ki a magyar politikában, amiért a minősített felelősség egyértelműen a kormányoldalt terheli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.