Politikai fellegek az RMDSZ fölött

Ha marad a jelenlegi politikai felállás, akkor – a felmérések szerint – ősztől nem lesz képviselete az erdélyi magyarságnak az Európai Parlamentben. A román államfőről szóló népszavazást követően mélypontra került Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek nincs esélye az ötszázalékos küszöb elérésére úgy, hogy közben Tőkés László függetlenként méreti meg magát. Lesz-e kiegyezés a siker érdekében? – teszik fel egyre többen a kérdést.

Pataky István
2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke egy minapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy az utóbbi időben több telefonbeszélgetést folytatott Tőkés Lászlóval. A téma állítólag a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem akkreditálása volt, pedig a párbeszédnek ma elsősorban az EP-választásokra kellene fókuszálnia. Egy ilyen dialógust Markó meg is ígért, az idő azonban vészesen fogy. Arra az újságírói kérdésre, hogy európai parlamenti jelöltek jelenlegi listája végleges-e, a szövetség elnöke azt válaszolta: nem hiszi, hogy egy párbeszédet a helyek és a tisztségek problémájával kellene kezdeni. Markó kijelentette, az ügyészségi vizsgálat alatt álló Nagy Zsolt listavezető marad az uniós listán. A második hellyel kapcsolatban azt mondta, ha az RMDSZ „nem nyúl a listához”, Winkler Gyula is marad. Mint ismeretes, reális becslések szerint a szövetség két jelöltet juttathat a brüsszeli törvényhozásba, amenynyiben a lista eléri az ötszázalékos támogatottságot. Ez abban az esetben lenne garantált, ha azon szerepelne a nagy ellenfél, Tőkés László neve. Csakhogy korábban az RMDSZ gyakorlatilag válaszra sem méltatta a közös listára tett javaslatot, így most a református püspök aligha érné be a második hellyel, ráadásul a megtépázott hírnevű Nagy Zsolt mögött. Sokak szerint ugyanakkor az utóbbi években arrogánsan viselkedő RMDSZ-vezetés most – amikor hitelvesztése egyre látványosabb – már nem is érdemelné meg az engedményeket. Tőkés András, a püspök testvére, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) alelnökeként például úgy fogalmazott, hogy nem szeretné, ha testvére „az RMDSZ politikai megmentője lenne”, azok után, amit a szövetség vezetősége tett ellene.
A Markó Béláék fölötti politikai fellegek nem csak az EP-választások miatt gyülekeznek. Nemrégiben Marosvásárhelyen, az RMDSZ-en belül megrendezett szavazáson mondtak nemet az elnök egyik legközelebbi embereként számon tartott Borbély Lászlóra, aki polgármesterjelöltként mérette volna meg magát a jövő tavasszal esedékes helyhatósági választásokon. Borbélyt Csegzi Sándor jelenlegi alpolgármester győzte le, s az elemzők úgy vélik, ez a döntés is azt jelzi, hogy az RMDSZ berkein belül is egyre többen tartják helytelennek a Markó fémjelezte irányvonalat. A szövetség vezetése ráadásul joggal aggódhat a külső riválisok megjelenésétől is. A hírek szerint a Szász Jenő vezette MPSZ július közepéig összegyűjti a Magyar Polgári Párt bejegyeztetéséhez szükséges támogató aláírásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.