Nem kizárt, hogy ezen a héten meredeken felfelé indul a nyersolaj- és az üzemanyagárak. A múlt hét pénteki kereskedést az Európában irányadó Brent háromnegyed éves csúcsán zárta hordónként 71 dolláron Londonban a legközelebbi, augusztusi szállítási határidőre. Nem sokkal adták ugyanekkor olcsóbban New Yorkban a WTI-t sem; a nyugati féltekén irányadó referenciakeverékért hordónként 67,52 dollárt kértek.
A drágulás oka összetett. A távirati iroda tudósítása szerint nyilvánvalóan felfelé hajtotta az árat, hogy a várakozásokkal ellentétben az Egyesült Államok stratégiai üzemanyagkészletei nem nőttek, márpedig ez meglehetősen rossz hír a nyári utazási szezon kellős közepén, annál is inkább, mert hátterében az áll, hogy a finomítók kapacitását ugyancsak gyönge százalékban használják ki a tengerentúlon. Ennél is nagyobb árfelhajtó hatása lehetett a gázai belvillongásnak, s hogy Irán ismét elutasította, hogy bárki is beleszóljon atomprogramjába. Valószínűleg ugyancsak komoly árfelhajtó hatást váltott ki a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) kijelentése is, mely világossá tette, hogy a kartell nem fogja növelni kitermelését, sőt annak enyhe visszafogását fontolgatja, mondván, a világ kőolajellátása jelenleg „kényelmes”.
Úgy tűnik, hogy a nyár az olajár-emelkedések időszaka. Tavaly is nagyjából ilyentájt kezdett komoly drágulásba a fekete arany, s nyomában idehaza háromszáz forint fölé emelkedett a benzin literenkénti ára. Ha a múlt hét végi világpiaci olajárdrágulás ezen a héten sem áll meg, elképzelhető, hogy ezt a lélektaniként számon tartott szintet ismét átlépi az üzemanyagár.

Orbán Viktor rejtélyes poszttal jelentkezett