Szamár-megye

AN Y A N Y E L V Ü N K

Balázs Géza
2007. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nádtetős szocializmus, Az Isten háta mögött, Penészlek, Történelem alulnézetben, A látogató… – idézem azokat a műveket, amelyek különböző korszakokban a fizikai és szellemi nyomorról tudósítottak. Ezeken az olvasmányokon nőttem föl, meghatározzák látásmódomat, nem hagyják, hogy érzéketlen legyek a szociális problémák iránt.
Egyik barátom, egy vezető multicég középvezetője (kérésére kellően homályban hagyom a részleteket) mondja, hogy a cég belső információs hálózatában (intranet) helyesírás nem létezik. Nem azért, mert elhanyagolják, hanem azért, mert már senki sem ismeri. Neki „fizikai” fájdalmat okoznak a hevenyészett, setesuta, az írásbeliség kezdeti állapotát mutató levelek.
Melyek a típushibák? – kérdezem. Vannak típushibák, de a feltűnő az, hogy már mindennel baj van. Az még puszta típushiba, hogy a vesszőket nem ismerik. (Igen, kedves olvasóim, tanári tapasztalataim legelején fölfedeztem, hogy a helyesírásból legelébb a vessző marad el. Minek, hiszen anélkül is érthető a szöveg?) Az is puszta típushiba, hogy a mondatvégi írásjelek használatával sincsenek tisztában. Miért, mindenhová pontot tesznek? – kérdezem. Nem, mindenhová felkiáltójelet. Olyan a szövegük, mintha kiabálnának. (Persze lehet, hogy a multiknál szokásos zajban megszokták a kiabálást, és ezt tükröztetik a helyesírásban. Na, tegyünk ide egy mosolyjelet!:))
És talán az is puszta típushibának tekinthető, hogy sem a megszólítás, sem az elbúcsúzás legalapvetőbb szabályait nem ismerik. Vagy nincs megszólítás, vagy rendkívül udvariatlan, vagy nincs elbúcsúzás, vagy nincs… Vagyis nincs.
A magyar dátumozás helyesírása ugye nem olyan bonyolult? – kérdezi tőlem, akit szakértőnek tart. Szerintem nem, válaszolom. Nos, dátumot többnyire írnak, de legalább tízféle módon, természetesen mindegyik hibás. Érthetetlen, hogy miként lehet enynyi szabálytalan változatot létrehozni.
Ezek a típushibák évtizedek óta léteznek – tamáskodom. Mondtam már, idegesíti fel nyugodtságom, hogy ezek csak a típushibák, a feltűnő az, hogy mindennel baj van. Ott van névelő, ahol nem kell, ott nincs, ahol kell. A mássalhangzó-kettőzések (mondd, higgy) ismeretlenek, illetve hallottak valamit róluk, mert ott vannak, ahol nem kellenek (maradjunk ennek a mondatnak a leírt változatánál, valahogy így lenne az intraneten: ot van névellő, aholl nem kel, ot nincs, aholl kel). Már a kollégák nevét is teljes összevisszaságban írják: a Jóska olykor Joska, a Robi viszont Róbi. A kis- és nagybetűk randommódszerrel (véletlenszerűen) szerepelnek. Néha helyesen.
De megértitek, nem? – leszek az ördög ügyvédje. Te normális vagy? És te vagy nyelvész meg tanár? Miattatok, hülye tanárok miatt néz ki így ez az ország! – azzal faképnél hagy.
Én persze tudatosan ironizáltam, és nagyon is megértem (szolidáris vagyok) háborgását. Én is megkérdezem akkor: Hogy a csudába nem lehet megtanulni a magyar helyesírást alapfokon? A magyar helyesírás könnyű, legföljebb „félnehéz”: kiejtésközeli, egyszerűen logikus (szóelemző) és ritka esetekben hagyományos. A kiejtésközeliség azt sugallja: írj úgy, ahogy ejtenéd. A szóelemzésből az következik: gondold meg, mit írsz, hogyan is néz ki az adott szó alapesetben és más esetben, miből adódhatnak eltérések. Ha az alapszabályokat elsajátítjuk, az adott szóalak kikövetkeztethető. Csak a hagyományt kell megtanulni. Ez pedig könnyűszerrel következik az olvasásból, tanulásból. Aki olvas, kicsit is tanul, az nem írja le azt, hogy kiráj, Szabolcs-Szamár-megye, Szeméremség, Madács vagy Vörösmarthi.
A jelek azt mutatják, hogy ma már tömegesen nem tanulják meg a helyesírást. Tudományos körökben is vannak olyan vélemények, hogy nem is kell. A mai iskolások úgysem fognak már kézzel írni, a számítógép pedig majd javítja a szövegeiket. Az én (modern) számítógépem e cikk tudatos helyesírási hibái közül (értelmes voltuk vagy programhiba miatt) a következő szavak helyesírását nem javította: névellő, kel, Szamár-megye, Szeméremség. Aláhúzott viszont számos olyan szót, amelyet tökéletesen írtam le (csakhogy azt ő nem ismeri, mert nem Balázs Géza számára fejlesztették ki). Egyébként pedig megnézném azt a programhasználót, aki antihelyesírással írt szövegét a helyesírás-ellenőrző programmal óhajtaná kijavítani. A programot csak az tudja értelmesen és gyorsan használni, aki ismeri a helyesírást alapfokon.
Ha a magyar helyesírás szétesik különféle technikai, csoportos változatokra, a kölcsönös megértés válik még bizonytalanabbá, s akkor még többet kell értekeznünk majd a szociális és szolidáris értékekről és érzésekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.