Nem tudni, mi lett volna, ha az elvileg független Magyar Oktatás Hírügynökség június 13-i keltezéssel nem áradozik Educatio Press nevű honlapján arról, hogy „új területtel bővült a pedagógus-továbbképzés palettája. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium idén április 6-án elfogadta az L. Ron Hubbard nevéhez fűződő tanulási technológia módszert, melyet a jövőben a pedagógusok továbbképzési programjába beépítenek.” A hírt az Index, majd a Magyar Nemzet idejében közölte, hiszen a szakképzési jegyzék kibocsátása július végén történik meg. Hatálybalépésével öt évre biztosított az oda felkerült oktatási vállalkozások pozíciója. Érdekesség, hogy a Magyar Távirati Iroda csaknem egy hétig agyonhallgatta a társadalmi-közéleti vihart kavaró ügyet. Az MTI-nél csak az MDF június 20-i közleménye miatt tört meg a jég: a parlamenti párt azt tudatta közleményében, hogy kéri Hiller István minisztertől a szóban forgó szcientológus cég levételét a szakképzési jegyzékről.
A továbbképzési, oktatásvállalkozási piacon jókorát léptek volna előbbre a szcientológusok, ha az egyházuk rövid pórázán tartott, és szigorúan az egyházalapító oktatástechnológiáját erőltető Alkalmazott Oktatástan Közép-Európa Oktatási Kht. (AO) ez év közepétől már nemcsak magánhirdetményeken hirdetheti magát. Hiszen ha Hiller István áprilisi aláírása érvényben marad, beléphettek volna a pedagógusok számára hétévenként kötelező, 120 órás továbbképzési rendszerbe, amely képzések költségeit döntőrészt az állam finanszírozza az iskoláknak. A veszély jelentőségét mutatja, hogy a Magyarországi Szcientológia Egyház és nemzetközi megfelelője évek óta magára vonja a Nemzetbiztonsági Hivatal aggódó érdeklődését. Lapunk is nemegyszer foglalkozott a nyugaton több helyütt egyházként nem engedélyezett, mert adómentességre előszeretettel utazó világméretű gazdasági vállalkozás gyanútlan embereket behálózó – és velük „egymilliárd évre” szerződő – gyakorlatáról. Ennek során már sokakat megszabadítottak „érzékeny” személyes adataiktól is – amint azt Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos nehezményezte nemrégiben. A Magyarországi Szcientológia Egyház által is lépten-nyomon alkalmazott e-meter nevű hazugságvizsgáló a kliensek régi lélekgyötrelmeinek kipuhatolását célozza.
Ha az egyház holdudvarában működő AO zöld jelzést kap, elképzelhető, hogy a már így is nagy számban szcientológiai érintettségű iskolaigazgatók arra kötelezik beosztottjaikat: a képzési kínálatból „Hubbardékat” válasszák. A szcientológus oktatástechnológia sok szakértő szerint egyébként is zárt személyiségeket gyárt, olyanokat, akik a módszerre jellemző úgynevezett „fogalomtisztítások” következtében többé már csak a szcientológiai fogalomrendszerben tudnak gondolkozni. Továbbá nem alaptalan attól tartani, hogy az effajta pedagógus-továbbképzés beszervezési tereppé válik a vallásszervezet számára. Hogy mit jelent a befolyásolással és fenyegetéssel, visszavágással is dolgozó álegyház foglya lenni, arról ma már rengeteg magyar nyelvű blogoló is beszámol a világhálón. Eddig többek között az MDF és a KDNP sürgette, hogy Hiller István miniszter kövesse az egykori Orbán-kormány szakminiszterének, Pokorni Zoltánnak a példáját. Pokorni érájában ugyanis egyszer már fölkerült a jegyzékre a szóban forgó szcientológus szakképző cég, ám a fideszes miniszter az ezredfordulón, a képzésben részt vevők panaszai nyomán és az AO hátterével szembesülve visszavonta a kiadott képzési engedélyt, formai okokra hivatkozva.
Döntő fordulat: Hiller István tegnap közleményben tudatta, visszavonta az Alkalmazott Oktatástan számára kiadott engedélyt, vagyis nem használható a pedagógus-továbbképzésben az L. Ron Hubbard nevéhez fűződő tanulási technológiai program. Hiller arra hivatkozott, hogy „nincs reális esély a programban kidolgozott célok megvalósítására, mert azokat csak általánosságban fogalmazták meg”. Lapunk érdeklődésére a tárcavezető azt állította, hogy már a múlt hét második felében utasítást adott az engedélyeztetés egészének áttekintésére, a visszavonási döntést pedig szakmai-formai okokra hivatkozva e hét hétfőn írta alá. Mint mondta, a bejelentéssel azért vártak, hogy az érintett kht. ne a sajtóból, hanem a tárca leveléből értesüljön a lépésről. Kérdésünkre, a döntésben szerepet játszott-e az, hogy egy olyan vallásszervezet áll a kht. hátterében, amelyet világszerte több helyütt nemzetbiztonsági kockázatként értékelnek, Hiller azt válaszolta: „Egyházak megítélésével kulturális miniszterként nem foglalkozhatom, csak azzal, hogy a legjobb és legmegfelelőbb továbbképzést kapják a magyar pedagógusok.”

Nem a toka a szégyen, hanem a hazudozás