Szlovák–magyar csúcs: felvidéki elvárások

Három év után, június 18-án lesz a magyar és a szlovák kormányfő hivatalos találkozója Pozsonyban; a keretet a visegrádi országok kormányfői csúcsértekezlete szolgáltatja. Gyurcsány Ferenc hivatalba lépése óta sem Mikulás Dzurindával, sem a tavalyi választások győztesével, Robert Ficóval nem tárgyalt még.

Neszméri Sándor
2007. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Mint ismeretes, legutóbb tavaly októberre tervezték a szlovák–magyar kormányfőcsúcsot, akkor is a V4-ek miniszterelnökeinek Visegrádon megtartott találkozója adta volna az alkalmat, ám akkor a Nyitrán megvert magyar diáklány, Malina Hedvig, illetve a Szlovák Nemzeti Párt kormányba lépése miatt Gyurcsány Ferenc az utolsó pillanatban lemondta a kétoldalú megbeszélést.
Bár továbbra is tagja a Szlovák Nemzeti Párt Robert Fico kormányának – amiért az európai szocialisták nem is tárgyalnak a szlovák kormányfővel, illetve a Smer-Szociáldemokrata párttal –, s Malina Hedvig ügye is csak bonyolódott, a szlovák külügyminisztérium úgy tudja, nincs akadálya a Fico– Gyurcsány-találkozónak. Ám sem a szlovák külügyi tárca, sem a kormányhivatal nem adott még információkat arról, mik lesznek a két miniszterelnök első hivatalos találkozójának a témái.
Csáky Pálnak, a Magyar Koalíció Pártja elnökének konkrét elvárásai vannak a találkozó kapcsán. Lapunknak nyilatkozva elmondta, „a szlovák–magyar kapcsolatokban nem kerülhet sor áttörésre, hiszen semmi nem változott a szlovák kormánykoalíció nemzetközileg is bírált összetételét illetően, de konkrét kérdésekben találhatnak pragmatikus megoldásokat a miniszterelnökök”. Ilyen kérdésnek tartja az MKP elnöke az Ipoly-hidak újjáépítését és a Miskolc–Kassa gyorsforgalmi út kiépítését, s reméli, hogy most már nemcsak a „szándékok deklarációja szintjén hangzanak el ígéretek, hanem konkrét időpontokat is megfogalmaznak a miniszterelnökök arról, mikor kezdődik és végződik a célok megvalósítása”. Csáky szerint fontos lenne, ha a két miniszterelnök meg tudna egyezni abban, hogy kormány- vagy tárcaközi egyezmény szabályozná a Selye-egyetem támogatását, ami legalább tíz évre garantálná az oktatás zavartalan folytatását az első szlovákiai magyar állami egyetemen, s esetleg azt is, hogy hasonló közös fenntartással működne a nyitrai egyetem kisebbségi kara, valamint a Comenius Egyetem magyar tanszéke. Az MKP elnöke lehetőséget lát a határ menti együttműködés fejlesztésére is, hiszen Magyarország 165 millió eurós interregionális operatív tervet írt alá, amihez szlovák részről a nyár folyamán további százmilliós keret adódik, amit a két ország csak közösen használhat fel. Csáky azt mondja, mindkét ország érdeke, hogy a határ menti önkormányzatok bevonásával mihamarabb meghatározzák, mire és miként használható fel az uniós támogatás, s a folyamatot a miniszterelnökök pozsonyi találkozója felgyorsíthatná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.