Vajon ki áll az agrárbéke útjában?

Meg kell őrizni a nehezen létrehozott agrárbékét – hangoztatja Gráf József földművelésügyi miniszter, valahányszor a termőföld kérdése felvetődik. Ugyanakkor nehezen feledhető, hogy a téma ismételt középpontba kerülése éppen a minisztérium, illetve a kormánypárti képviselők ténykedésének köszönhető.

Dénes Zoltán
2007. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a kormány a tavaly tavaszi választások előtt még tagadta a tömeges termőföldeladás tervét, októberben lapunk már olyan információk birtokába került, melyek szerint 2006 augusztusában a földművelésügyi tárca, illetve az állami tulajdonban lévő földek felett rendelkező Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) a földek nagyarányú és gyors eladására vonatkozó szabályokon dolgozik. Egy, a minisztériumból kiszivárogtatott dokumentumból ugyanis kiderült, a termőföldeladások felgyorsítása érdekében az NFA a tárca egyetértésével egy olyan földtörvény-módosító javaslattal élt, mely-lyel elővásárlási jogot biztosítottak volna a földeket bérlő cégeknek. A módosító indítványt három szocialista képviselő be is nyújtotta, ám mivel a tervek lapunkban korábban napvilágra kerültek, a közfelháborodás, illetve Kis Zoltán liberális képviselő átszavazása miatt végül az megbukott.
Az első, az agárminiszter megfogalmazása szerint az agrárbékét veszélyeztető lépés tehát éppen a tárca tudomásával történt. Egyébként a módosítást benyújtó Herbály Imre, Magda Sándor, Karsai József, Zatykó János és Godó Lajos szocialista képviselők a helyben lakás követelményének eltörlését, illetve az elővásárlási jog kiterjesztését javasolták a cégekre, illetve azok helyben lakó tulajdonosaira is.
Miután a törvénymódosítás nem sikerült, az NFA kitalálta az úgynevezett értékesítési egységet. Ez lényegében azt jelenti, hogy különböző helyrajzi számon szereplő termőföldterületek garmadáját összevonva kínálják föl egy-egy földértékesítési pályázatban. Így 150-200 hektárnyi földet hirdetnek meg egyben, esetenként százmillió forintot meghaladó áron, s a kistermelőket ezzel elvágják a földvásárlás lehetőségétől – ha másképp nem megy, hát utólag. Ez történt nemrégiben Újfehértón, ahol a meghirdetett területre éppen egy helyben lakó gazda adta a legjobb ajánlatot, de hiába. Az érintett Szolnoki Ferenc elmondása szerint a 200 hektárnyi földterületet, melynek hektárját 295 ezer forintért hirdette meg az NFA, ő hektáronkénti 620 ezer forintos ajánlattal nyerte el, vagyis összesen 124 millió forintot ajánlott. Egy hónappal azt követően, hogy nyertesnek kiáltották ki, és már a tízmillió forintos előleget is befizette, a földalapkezelő arról tájékoztatta, hogy a pályázati eljárást mégis érvényteleníti.
Kérdéseinkre, vajon miért történt ez így, felszínes és semmitmondó válaszokat kaptunk, ám a minisztériumból egy olyan dokumentum jutott birtokunkba, mely arról tanúskodik, hogy a tárca államtitkára találkozott a földeket jelenleg is bérlő társaság, az Agro-City Zrt. vezetőjével, s ennek nyomán utasította az NFA-t az eljárás megszüntetésére, pedig a földalapkezelő egyértelműen felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázat lefutása minden elvárásnak megfelelt. Szolnoki Ferenc tudomása szerint a környékbeli földeket bérlő Agro-City a szóban forgó birtokot hektáronként mintegy 8-10 ezer forintért bérli, miközben piaci áron a környéken 45-50 ezres hektáronkénti bérleti díjak a jellemzők. Természetesen az NFA-t megkérdeztük arról is, mi indokolta az igen alacsony bérleti árakat, ám erre nem kaptunk választ. A termőföldbérleti díjak különben már a Gazdasági Versenyhivatal szemét is szúrták, így sajtóinformációk szerint e téren jelenleg országos vizsgálatokat folytat – valószínűleg ez sem a sokat emlegetett agrárbéke jele.
Ugyancsak az állami földek erősen megkérdőjelezhető bérbeadási gyakorlatát tükrözi Szeremley Huba története. A közismert borász arról számolt be lapunknak, hogy az általa állattartásra használt városlődi, mintegy 600 hektárnyi területet egy szövetkezet bérli az NFA-tól, s az adja neki bérbe. Ez teljesen törvénytelen helyzet, mivel az államtól csak művelésre lehet földet bérelni, s az ilyen terület nem adható tovább bérbe. Az országszerte elismert gazdálkodó ezt mintegy három éven keresztül mindhiába jelezte, megoldást az NFA mégsem tudott találni a törvénytelenség megszüntetésére. Megemlítendő még, hogy Szeremley a földalapú támogatást sem kapta meg, mondván, nem ő a föld bérlője. Ez a helyzet ugyancsak törvényességi problémákat vet fel.
A fentiek alapján kérdéses, hogy milyen árat kell fizetni azért az agrárbékéért, melyre Gráf József a termőföldkérdés felmerülésekor mindannyiszor hivatkozik. A földértékesítési gyakorlat jellemzően a nagyüzemi termelőknek kedvező birtokpolitikát követ – olykor súrolva a törvényesség határát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.