Vállalkozások települnek ki hazánkból

Veszít vonzerejéből Magyarország – ez a tapasztalat szűrhető le abból, hogy mind több vállalkozás települ át szomszédos vagy akár távolabbi országokba is. Az okot szakemberek a magas adóteherben, különösen az élőmunkára rakódó elvonásokban jelölik meg. Kérdés, mire a kormány lépésre szánja el magát, nem lesz-e túl késő.

Kiss Roland
2007. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Búcsút intenek hazánknak a vállalkozások – vélekedtek többen az utóbbi hetekben annak láttán, hogy jó néhány cég úgy határozott: tevékenységét részben vagy egészben máshová helyezi át. Bár a kijelentés a jelen viszonyok között még minden bizonnyal túlzónak tűnik, kérdés, hogy néhány egyedi esetről vagy egy későbbi tömeges kivándorlás előszeléről van-e szó. Annyit mindenképpen érdemes leszögezni: Magyarország a jelek szerint mind a nagy nemzetközi cégek, mind a magyar kisvállalkozások körében sokat veszített népszerűségéből, s ennek oka az adóteher jelentős növekedése. A súlyosbodó elvonások elől a magyar vállalkozások már tavaly is ezerszám menekültek a szomszédos Szlovákiába és Romániába, s a folyamat az idén tovább erősödhet.
Nehéz ugyanakkor pontos számot mondani, hiszen vannak olyan magyar cégek is, amelyek tevékenységük bővítése céljából alapítanak vállalkozásokat a szomszédos országokban.
*
Sokakat azonban a magyarországinál jóval kedvezőbb adózási környezet vonz: Szlovákiában a személyi jövedelem, a társasági adó és az áfa is 19 százalékos, iparűzési és osztalékadó nincs, és a cégalapítás is könnyebben megy, mint nálunk.
Romániában a magánszemélyek és a cégek is 16 százalékkal adóznak, komoly előny azonban, hogy az igazán kis vállalkozásokra csak egy kétszázalékos, minimális adó hárul. A Magyarországon 25 százalékos osztalékadó csupán tíz százalék, s egy százalékponttal alacsonyabb az áfa mértéke is. – Intő jel, hogy szlovák számvitelt tanulnak a magyar könyvelők, szlovák autókkal járnak a magyar vállalkozók, s a magyar polgárok Romániában és Cipruson alapítanak vállalkozásokat – hívta fel a figyelmet egy múlt heti tanácskozáson Herich György, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke. Szakemberek régóta arról beszélnek, hogy míg a környező országokban fokozatosan csökkennek a cégeket sújtó elvonások, Magyarország éppen szembemegy e folyamatokkal, hisz – különösen tavaly óta – jelentősen emelkedik az adóteher mértéke. Elég arra utalni, hogy július elején lép életbe egy újabb szigorítás, a valamennyi gazdasági szereplőre vonatkozó elvárt adó.
Tény, hogy az utóbbi időben a távozás mellett döntött a Flextronics, a Dreher Sörgyárak Zrt. tulajdonosa, és a hírek szerint székhelyének áttelepítését tervezi a Wizz Air fapados légitársaság is. Nemrég a Richter Gedeon Nyrt. közölte, hogy tevékenysége egy részét Indiába helyezi. – Valószínű, hogy ezen lépések hátterében az élőmunkára nehezedő magas adó- és járulékteher áll – vélekedett lapunk kérdésére Gerhát Mihály, a KPMG adómenedzsere. Hozzátette: az ilyen jellegű terhelés Magyarországon igen magas, amit jól mutat, hogy a járulékplafon felett száz forintnyi bérköltségből a dolgozó kevesebb mint negyven forintot kap kézhez. Hiába a 16 százalékos társaságiadó-kulcs, ha a cégekre nehezedő nyereségadó valós terhelése – az iparűzési adó nyereségre vetítésével – elérheti a 25–28 százalékot – mutatott rá a szakember, aki szerint különösen aggályos, hogy az iparűzési adó leginkább azokat a szolgáltatóközpontokat sújtja, amelyeket Magyarország nagy erőkkel igyekszik idecsábítani. Komoly gond a kiszámíthatóság hiánya is: egy olyan befektető, aki tavaly az adómódosítások előtt döntött magyarországi beruházás mellett, könnyen azzal szembesülhet, hogy a különadónak hála társasági- adó-terhelése azóta a duplájára emelkedett. Szakemberek szerint a kisebb vonzerő további oka az, hogy a magyar jövedelmek utáni adó- és járulékteher kétszer akkora, mint a román, háromszorosa a bolgárnak, és ötszöröse az ukránnak.
Tény ugyanakkor, hogy a jelek szerint ezek a folyamatok a magyar kormányra is hatással vannak. Veres János pénzügyminiszter nemrég nyitottnak mutatkozott az élőmunkát terhelő elvonások áttekintésére, az Országgyűlés pedig éppen tegnap szavazott több, a cégek életét meghatározó törvény módosításáról. Így a közeljövőben jelentősen csökken a kft.-k és a zrt.-k jegyzetttőke-minimuma, egyszerűsödik a cégnévválasztás és a székhely kijelölése is. A törvényben szerepel az is, hogy 2008. július 1-jén kizárólagossá válik az elektronikus cégeljárás, és szerződésminták igénybevételével egy órára csökken a bírósági ügyintézési határideje. További változások várhatók az egyéni cégről szóló törvénytervezettől is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.