Nem hozott közeledést az európai alkotmányról folyó vitában a német kancellár és a lengyel elnök szombat esti találkozója a Berlin közelében fekvő mesebergi kastélyban. „Hazánk nem látja be, miért kellene nekünk viselnünk a megegyezés költségeinek a nagyobbik hányadát” – nyilatkozta a lengyel államfő a PAP hírügynökségnek, fennhangon dicsérve ugyanakkor a találkozó „jó tárgyalási légkörét”, ahol a korábbiakkal ellentétben nyoma sem volt „fenyegetéseknek és zsarolási kísérleteknek”.
Angela Merkel és Kaczynski találkozója az egyik kiemelkedő eseménye volt annak a diplomáciai offenzívának, amelynek célja, hogy engedékenységre bírja Lengyelországot az európai alkotmányról folyó huzavonában. Varsó nem hajlandó elfogadni a tervezetben előirányzott új szavazati súlyokat, amely szerinte hátrányos Lengyelországra és a kisebb tagállamokra nézve. Ezért olyan módozat mellett kardoskodik (az úgynevezett négyzetgyökmódszer), amely kedvezőbb a fenti országcsoport számára.
Az utóbbi napokban szinte egymásnak adták a kilincset Varsóban különböző politikusok, hogy rábírják álláspontjának felülvizsgálatára. A vendégek között volt Nicolas Sarkozy francia elnök és Franz Gusenbauer osztrák kancellár. Még a találkozó előtti órákban mind José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, mind Hans-Gert Pöttering a leghatározottabban kompromisszumra szólította fel Lengyelországot, figyelmeztetve Varsót, hogy ellenkező esetben teljesen elszigetelődik.
n
Lobbi Blairért? A távozó brit kormányfőt, Tony Blairt szeretné az Európai Unió majdani elnöki tisztségében látni Nicolas Sarkozy francia elnök – írta a Financial Times, amely szerint az ötlet a kelet-európai EU-tagállamok körében is népszerű, s támogatásra számíthat Németország, több liberális észak-európai tagállam részéről is.

Orbán Viktor rejtélyes poszttal jelentkezett