A megbánhatatlan pufajkás kaland

A 75 éves Horn Gyula emlékezetének serkentésére és a történelmi emlékezet megteremtésére alkalmas tanulmányt publikált Germuska Pál történész a napokban a legmagasabb állami elismeréstől elesett, pufajkásból lett volt MSZP-s miniszterelnökről. Eszerint a 24 éves Horn nem egy szürke karhatalmista volt a 15 ezerből, hanem a forradalom utáni megtorlásban, ezrek elhurcolásában, forradalmárok meggyilkolásában kulcsszerepet játszó Hunyadi zászlóalj kitüntetéssel elismert tagja.

Joó István
2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horn Gyula Cölöpök című önéletírásában az első homályos pont Germuska Pál történész HVG-ben közzétett írása szerint az, hogy 1956. október 26-tól a Nemzetőrségben teljesített volna járőrszolgálatot. A kutató úgy véli, inkább a pártmilíciához csatlakozhatott, még az október 28-i fordulat, a felkelés hivatalos forradalommá nyilvánítását megelőzően.
A szocialista politikus életútjának a Hunyadi János zászlóaljba való belépés dátuma az egyik legtöbbet vitatott állítása – állapítja meg írásában a történész. Ismert, ezt Horn december 12-re teszi. A sajtó azonban gyakran idézi Horn saját kezűleg kitöltött szolgálati lapját, amelyen 1956. november 15-ét jelöli meg karhatalmi szolgálata kezdeteként. Korábbi önéletrajzában „1956. novembertől 1957 júniusáig” kitétel szerepelt erre vonatkozóan, az MSZMP Politikai Bizottságának 1989. január 31-i ülésén pedig ugyancsak novemberre tette a pártközpontban tett látogatását. Ám Germuska elismeri: az, hogy Horn ’56. december 6-án fegyveresen vagy csak a Kádár-kormány támogatójaként vett részt a Nyugati pályaudvarnál három felkelő agyonlövésével záruló kommunista tüntetésen, egyelőre nem dönthető el. Okiratokkal jelenleg az igazolható, hogy a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) V. kerületi intézőbizottsága 1956. december 12-én megbízta „Horn Gyula elvtársat, hogy karhatalmi beosztása végett jelentkezzen Czinege Lajos alezredes elvtársnál”, az adminisztratív osztály akkori vezetőjénél. Látogatása után a 24 éves pénzügyi előadó be is vonult szolgálatra a Hunyadi laktanyába.
A zászlóalj fél év alatt mérhetetlenül sok gaztettet követett el. Fischer András rendőr főhadnagy 1957. december 31-i beszámolójából tudhatók viselt dolgaik: az újpesti rendőrkapitányság megerősítése, hidak, a Ferihegyi repülőtér, a gyűjtőfogház és a szervezés alatt álló kistarcsai internálótábor őrzése, továbbá 85 akció. Ebből 36 járőrszolgálat, illetve 13 razzia, 10 esetben „fegyveres bandák felszámolása”. Több mint 2000 személyt állítottak elő. Az egység részt vett a csepeli és kőbányai forrongások leverésében. A Budapesten maradt század operatív csoportja 520 embert taszított az igazságügyi szervek elé. Fischer azzal is elbüszkélkedett: a Hunyadi zászlóalj határszélre vezényelt két százada 6000 határsértőt akadályozott meg a „disszidálásban”, az ottani operatív csoport 300 „aktív ellenforradalmár gyilkost” és szökött rabot adott a társszervek kezére. 1957. március 15-én a Nemzeti Múzeum környékéről legalább 30-35 fiatalt állítottak elő, mivel gyászszalaggal és Kossuth-címerrel „tüntetőleg fel-alá sétáltak”. A zászlóalj önállóan 1957 novemberéig működött; Horn már júniusban leszerelt. Az önéletírás a karhatalmi szolgálatért kapott Munkás-Paraszt Hatalomért Emlékéremről már nem tesz említést, pedig ezt Horn Gyula is megkapta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.