A nyírbátori ferences templom

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyírségi barangolásunk a vidék középkori falusi templomainak nyomában a Báthory család ősi birtokközpontjában ér véget. Utunk során már megfordultunk Nyírbátorban: április 7-i számunkban megismerkedhettünk a város nagyszerű, késő gótikus stílusú református, eredetileg Szent György-templomával. Tőle puskalövésnyire délre található a minoriták – a franciskánus barátok kisebbik rendjének – zárdatemploma. Mindkettő Báthory István erdélyi vajda akaratából és pénzéből épült, nagyjából egy időben.
A Gut-Keled nemzetségből származó Bereck lovag 1279-ben kapta IV. (Kun) László királytól adományul Bátor falut, ettől fogva onnan címezte magát a híres família. Országos nagyságra Mátyás király uralkodása alatt, az 1460-as és 1470-es években jutottak a Báthoryak. Nem csoda, hogy Hunyadi Mátyás kedvelt emberei voltak. Báthory István országbíró – e néven az első – 1458-tól udvari főétekfogó volt Budán, István fia már erdélyi vajda, Margit leánytestvére Hunyadi János sógorához (Mátyás nagybátyjához), Szilágyi Mihályhoz ment feleségül. Mégsem érdemtelenül kapta az adományokat királyi famulusától a vajda. 1479-ben az ország legvitézebb katonájával, Kinizsi Pál temesi bánnal az oldalán borzalmas vereséget mért a Dél-Erdélybe betört törökökre a Maros menti Kenyérmezőnél. A szétszórt martalóc hadtól zsákmányolt vagyon rá eső részéből – meg a királyi jutalomból – alapította és építette a Szent Ferenc-rendiek számára a kolostort és a templomot nyírségi székvárosában az 1480-as évek eleje és 1493 között. A ferences hagyomány szerint 1493-ban itt fektették először sírba a kenyérmezei hőst, s csak a XVI. század elején helyezték át földi maradványait a másik, szintén általa megkezdett Szent György-templomba.
Lenyűgöző a város déli szélén, szabadon álló épület nagysága, a funkciójából eredő, lényegre törő egysége. A tárgykör legjobb hazai kutatójának, Entz Gézának (1913–1993) 1959-ben megjelent munkájából idézzük az alábbi, máig helytálló megállapítást: „Az egyhajós, hosszú szentélyű és a szentélyhez észak felől csatlakozó toronnyal ellátott teremtemplom mind szerkezetében, mind részleteiben teljesen egységes alkotás. Ezt azért szükséges hangsúlyoznunk, mert többször felmerül az a vélemény, hogy e helyen már a XIV. században ferences templom állt. Erre azonban nem maradt hiteles adat, s a mai épület sem mutat semmiféle korábbi részletet.” (E sorozat készítése során gyakran kapok olyan – laikus – olvasói bírálatot, hogy az ismertetett templomok „az újabb tudományos kutatások szerint” sokkal régebbiek, mint amilyennek a korukat leírom. E kritika mögött rendre felismerhető az a revíziós szándék, hogy a magyarság építészeti, művészeti alkotásai időben – és minőségben – megelőzzenek minden más idegen befolyást a Kárpát-medencében. Így „keletkeznek” az utóbbi időben önkényes datálások révén „IX–XI. században épült” – valójában két-háromszáz évvel későbbi – román stílusú templomaink, és nem egy XV. század végi, késő gótikus épületről „derült ki”, hogy „már az Árpád-korban megvoltak”. Az igaz, hogy minél régebbi egy épület, annál értékesebb, de mi, magyarok nem szorulunk rá, hogy így öregbítsük évezredes építészetünk dokumentumait.)
A reformáció a XVI. század közepére elhatalmasodott az ország e részén. Amikor Báthori György földesúr is az új vallás pártjára állt, megnehezült a nyírbátori szerzetesek sorsa. Ráadásul 1587-ben Petraskó oláh vajda és zsoldos hada megtámadta és lerombolta a klastromot. Százharminc esztendeig romladozott elhagyottan a hatalmas épületegyüttes, amire 1717-ben páter Kelemen Didák minorita szerzetes irányításával – a katolikus Károlyi Sándor szabolcsi főispán támogatásával – pár év alatt helyreállították. 1722 és 1724 között készült el a barokk boltozat a gótikus keresztboltozat magasságában, vélhetőleg az eredeti formák megtartásával. A barokk modorban átépített nyugati főbejárat falazata mögül az 1973–74. évi restauráláskor került elő az az 1490 táján készült, faragott kő díszkapu, amely szamárhátívű oromzatával, keresztvirágos koronájával alighanem a legszebb késő gótikus portál Magyarországon.
1725-ben újraszentelték a felújított templomot. Pompás barokk berendezési tárgyai, faragott padjai, bútorzata és oltárai közül is kitűnik a hajó északi oldalán látható passióoltár. A gazdagon faragott faépítményt Krucsay János szabolcsi földesúr és neje, Pogány Borbála költségén állították 1731-ben. Krucsay első nejét, Tolvay Borbálát – Magyarországon utolsóként élve a pallosjoggal – hűtlenség gyanújával lefejeztette. Midőn kiderült az asszony ártatlansága, vezeklésül készíttette a remek mívű oltárt. Talán egy eperjesi mester faragta, a sárosi, szepességi gótikus szárnyas oltárok hagyományát követve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.