Balliberális precedens

2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkönnyebbült a balliberális tábor: az Országos Választási Bizottság (OVB) szerdán Kálmán László három népszavazási kérdését is hitelesítette. Az OVB határozatai reménnyel töltik el őket, hiszen nem egyedül a Fidesz gyűjt majd aláírást és kampányol a kormány már folyamatban lévő vagy még csak tervezett intézkedései kapcsán.
Nemcsak népszavazás lesz, hanem várhatóan ellennépszavazás is. Ilyen még úgysem volt. Egyesek – köztük Szigeti Péter, az OVB elnöke – úgy vélik, a több hónapos folyamat vége az lehet, hogy mind a Fidesz, mind a nyelvész kérdései megkapják a választók több mint 25 százalékának szavazatát. Akkor pedig a két kérdéscsoport kioltja, megsemmisíti egymást. Az Országgyűlésnek tehát semmit sem kell majd tennie, szabadon érvényesülhetnek a kormány elképzelései. A baloldal azonban valószínűleg kicsit előre szaladt az időben. A népszavazás ügye még nincs lefutva. Bizonyosra vehető, hogy az OVB mind a hat határozata az Alkotmánybíróság elé kerül. A bírák döntését részben megelőlegezhetjük, hiszen egyszer már szabad utat adtak a Fidesz és a KDNP kezdeményezésének. A kórház-privatizáció, a gyógyszerárusítás és a családi gazdálkodók elővásárlási joga ügyében hitelesíthetőnek ítélték a kérdéseket. Ez várhatóan most is így lesz.
Távolról sem biztos azonban, hogy a nyelvész kérdései kiállják az alkotmányossági próbát. Vegyük például a földtörvény ügyét! – Egyetért-e ön azzal, hogy a földterület megművelőjét illesse meg első helyen elővásárlási jog termőföld vásárlása esetén? – tudakolja Kálmán László. Mi pedig azt kérdezhetjük: vajon kinek az elővásárlási jogáról lehet itt szó? Kit tekinthetünk a földterület megművelőjének? Azt, aki bérlőként használja a tulajdonos földbirtokát? Vagy pedig azokat a szolgáltatókat, akik a bérlő megbízásából saját kezűleg vetnek és aratnak, kapálnak és permeteznek, tehát alvállalkozóként, netán napszámosként ténylegesen megművelik a termőföldet. S még számos variáció képzelhető el. A nyelvészeti szempontból talán egyértelműnek minősíthető kérdés a jogi kategóriák teljes zűrzavarára utal. Ebből az Országgyűlés aligha tudná eldönteni, kinek kell megadnia az elővásárlási jogot.
A termőföld kérdése egyébként a régi mozgalmi jelszavakat juttathatja eszünkbe. Azokat az időket idézi, amikor a következő tulajdonjogi megfontolások érvényesültek: „Miénk a gyár!”, „Tiéd az ország, magadnak építed!”, „Azé a föld, aki megműveli!” Nem lenne meglepő, ha az Alkotmánybíróság úgy találná, hogy a földbirtok ügyében feltett kérdés nem egyértelmű, nem bocsátható népszavazásra. Hasonló aggály vethető fel annak a kérdésnek a kapcsán is, amely az önkormányzatok egészségügyi feladatainak ellátásáról érdeklődik.
A formainál súlyosabb a tartalmi dilemma. Milyen referendum az, amelyet azért kezdeményeznek, hogy ugyanabban a kérdéskörben megakadályozzák a nép tényleges megkérdezését? Az alkotmány úgy rendelkezik, hogy a nép a hatalmat képviselői útján és közvetlenül gyakorolja. A komoly szándékkal elindított népszavazási eljárás meghiúsítása aligha nevezhető a népszuverenitásból fakadó jogok gyakorlásának. A nyelvész kezdeményezése tilalmazott, burkolt alkotmánymódosításnak tekinthető.
A Horn-kormány úgy próbált egy népszavazást kijátszani, hogy ugyanabban az ügyben maga is eljárást indított. A Gyurcsány-kabinet egy magánkezdeményezés támogatásával igyekszik útját állni a népszuverenitás gyakorlásának. Az Alkotmánybíróságnak most módja lesz arra, hogy az 1997-es precedenst továbbgondolva kifejtse álláspontját a jogi formában megnyilvánuló politikai törekvésről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.