Botrányt okozott a volt japán kémfőnök

Bár a világ Moszkvától Washingtonig egyhangúlag üdvözölte és – mint elsőként Szöul teszi – segélyekkel viszonozná Észak-Korea új keletű hajlandóságát arra, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felügyelete mellett leszerelje atomarzenálját, Japán továbbra sem enyhítene a kommunista ország köré vont nemzetközi zárlaton. A két ország hatalmi játszmájának a japán hírszerzés volt igazgatója is áldozatul esett.

Ágoston Zoltán
2007. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhárítási üggyé fajult az az akció, amelyben felszámolták a de facto észak-koreai nagykövetségként működő Japánban Élő Koreaiak Társaságát (Chongryon) Tokióban. Első nekifutásra egyszerűnek tűnt az eset, amelyben a japán adóhatóság 62,7 milliárd jent követelt a Chongryontól a zátonyra futott számos hitelintézete miatt. Ekkor Shigetake Ogata, a Közbiztonsági Hírszerző Ügynökség (Koancho) volt igazgatója váratlanul bejelentette, befektetési cége 3,5 milliárd jenért megvásárolná a csőd közeli helyzetben egyensúlyozó Chongryon székhelyét. Szerinte a később meghiúsult üzlet Japán érdeke volt, nehogy Észak-Korea „megtorló intézkedésekkel” válaszoljon egyik kifulladóban lévő pénzcsatornája megszűnésére.
A segítő szándékot egyhangúlag elítélte a japán média – ahogy Abe Sindzo kormányfő is. A már másnap megszületett házkutatási parancs nyomán fény derült arra, hogy a vételhez szükséges pénzforrásokkal Ogata cége nem rendelkezik, meglétüket viszont hamis szerződésekkel bizonyítja. Az ügyészségi vizsgálat szerint az 1997-ben visszavonult egykori japán kémfőnök – aligha hivatali esküje jegyében – átverte a Chongryont, ugyanis a vételi öszszeg tíz százalékáért, 350 millió jenért a talpra álló szervezet egy évig használhatta volna a Ogata tulajdonába vándorolt épületet. Az üzletet levezénylő ingatlanközvetítő cégnek a Japánban Élő Koreaiak Társasága ráadásul 490 millió jen megbízási díjat fizetett ki korábban, amiből 100 millió végül Ogatánál landolt. A japán törvényszék megsemmisítette az üzletet, ha elítélik, Ogatára – akit egyelőre nem vádolnak azzal, hogy Phenjan ügynöke lett volna – tíz év börtön vár. A botrány miatt Észak-Korea követelte, hogy az „álnok” Japánt utasítsák ki az atomprogramjáról tárgyaló hat ország köréből.
A japán hatóságok éber figyelmét dicsérő ügy mögött sok megfigyelő homályosan felsejlő érdekösszefüggéseket sejt. Nemigen értik, hogy a kémelhárítás egykori vezetője miért vállalta az önkéntes bűnbak szerepét olyan ügyben, amely korábbi hivatali kötelezettségeivel homlokegyenest ellentétben áll. A Koancho hatáskörébe tartozik ugyanis az észak-koreai kémtevékenység elhárítása is. Ogata még 1994-ben azt állította, a Chongryon ötezer tagja folytat hírszerzői tevékenységet Japánban. A Chongryon mintegy 20-30 ezer Phenjan-szimpatizánst tömörít, ami az országban élő koreaiak mindössze 10 százalékát teszi ki a japán hatóságok szerint.
Az Chongryon-affér külön pikantériája, hogy Ogatát egy térfélre sodorta egyik korábbi nagy ellenfelével. Koken Tsuchiya, a Japánban Élő Koreaiak Társaságának szintén gyanúsítottként beidézett ügyvédje ugyanis emberi jogi aktivistaként 1995-ben a fővárosi metróban szaringázzal támadó Aum Legfelsőbb Igazság szekta mellett tört lándzsát azzal, hogy megkérdőjelezte az akkor Ogata által irányított Koancho vádemelési javaslatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.