Csapdák az előfizetőknek

Szóban, írásos dokumentum nélkül csábítanak át gyanútlan ügyfeleket egyes vezetékes szolgáltatást nyújtó távközlési társaságok a konkurenciától. Az ügynökök telefonon beszélik rá az előfizetőt a váltásra, és határozottságuk sokszor sikerrel jár. Egy helyeslésre utaló „igen” az ügyfél részéről, és már megköttetett az úgynevezett hangos szerződés.

Pilári Darinka
2007. 07. 23. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cserélje le meglévő szolgáltatóját! – gyakorta ezzel a szlogennel csalogatják át magukhoz a különböző telefontársaságok a konkurencia ügyfelét. Ahogy telítődik a hazai piac, egyre körmönfontabb technikákkal dolgoznak az ügynökök, akik különböző fortélyokat használnak annak érdekében, hogy elbizonytalanítsák azokat, akik szóba állnak velük. Az ajánlatok mellett azonban a panaszok is egyre szaporodnak. Sok az olyan eset, amikor telefonon keresztül jelentkezik az ügynök, aztán pár szó és egy kis figyelmetlenség után már meg is köttetett az üzlet.
– A legtöbben csak a számla érkezésekor veszik észre, hogy szolgáltatót váltottak. Jogilag ugyanis a szóbeli megállapodás is szerződéskötésnek minősül, hiába gondoljuk azt, hogy telefonos beleegyezésünk papír híján nem jelent semmit – jelentette ki lapunknak Márton György, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) szóvivője. A jog szerint ahhoz, hogy a szerződés telefonon keresztül létrejöjjön, az ügyfélnek ráutaló magatartást kell tanúsítania. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tájékoztatása szerint a fenti esetekben havonta tíz alatt van azoknak a száma, akik panasszal élnek. Ezzel szemben az NHH-nál az első fél évben százas nagyságrendű volt a kifogások száma. Nem hivatalos felmérés szerint a 70-80 éves korosztály a legártalmatlanabb célpont az ügynökök számára.
Kétféle módon kerülhetnek a hírközlési hatóság elé a hangos szerződésekkel kapcsolatos ügyek – mondja Márton György. Vagy maga a szolgáltató fordul az NHH-hoz panasszal, vagy az ügyfél. A szóvivő az első esetre példaként említi, hogy tavaly a PanTel és a Monor Telefon Társaság között volt nézeteltérés az új szerződéskötések miatt. Akkor a PanTel állította, hogy az ügyfelek nyilatkoztak arról, hogy előfizetőik akarnak lenni, holott a másik cégnél ez nem derült ki.
Arról, hogy valóban megkötetett-e a hangos szerződés, csak a bíróság dönthet. A Nemzeti Hírközlési Hatóság ezért a kifogásolt esetekben csak a hangfelvételeket kérheti be a szolgáltatótól. Így többnyire a fogyasztók felelőssége marad, hogy mennyire képesek átlátni a cseles ügynökök ajánlatán. Segítséget jelenthet még – figyelmeztet Márton György –, hogy miután szóban rábólintunk a szolgáltatóváltásra, nyolc napon belül lemondhatjuk a szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.