Az év eleji aszály- és fagykár kritikus helyzetbe sodorta a magyar zöldség- és gyümölcsfeldolgozó vállalkozásokat is. Az alapanyaghiány, illetve a magas felvásárlási árak nyomán a Magyarországon jelenleg még működő húsz konzervipari társaság közül valószínűleg csak a három külföldi érdekeltségű cég érheti meg az év végét, amennyiben az ágazat nem jut kormányzati segítséghez – hangzott el a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség tegnapi sajtótájékoztatóján. Cseh László, a szövetség elnöke arról számolt be, hogy a hazai zöldség-, gyümölcs- feldolgozás mintegy 110-120 milliárd forintos árbevételéből a hűtőiparnál 60 százalék, a konzerviparnál pedig 80-85 százalék exportból származik. Emiatt az erős forint is rossz hatással van a magyar társaságokra.
– Eleve rossz gazdasági környezetben kezdték az évet a cégek, mivel jelentősen emelkedtek az energiaárak, valamint a bérre rakodó adó- és járulékterhek. Ilyen helyzetben következett be az
aszály- és fagykár, ami miatt jelenleg a hazai termés nem biztosít elegendő magyar árualapot a konzerv- és hűtőipar számára, ezért kormányzati intézkedésre van szükség a válság megoldásához – mondta Cseh László. A szakember véleménye szerint indokolt és célszerű a feldolgozóágazatot is bevonni a kárenyhítésben részesülők körébe. A szövetség azt szeretné, ha a kormány részéről a fagykár által sújtott termelőknek beharangozott segítséget az iparág számára is felkínálná. Az árualaphiány főként likviditási gondokat okoz, ami rontja a bankokkal szembeni pozíciókat, ezért a feldolgozók szeretnék átütemeztetni rövid távú hiteleiket, és erre az évre kedvezményes, 50 százalékos állami kamattámogatás megteremtését kérik a kormánytól. Az átütemezésre váró hitelösszegek becsléseik szerint az ágazatban elérhetik az ötmilliárd forintot. Emellett a feldolgozók érdekvédelmi szervezeteinek vezetői az agrártermelők által felvetett, ám a földművelésügyi tárca által figyelmen kívül hagyott lehetőséget is megemlítették, miszerint az idei évre el kellene engedni az ágazatban a termelésben dolgozó munkások bére utáni járulékokat.
A szövetség tájékoztatása szerint amennyiben a hazai szereplők segítség nélkül maradnak, úgy valószínű, hogy a társaságok nagy része csődbe jut. Ez – jelezték az ágazati szereplők – nemcsak a mintegy 10-15 ezer dolgozót sodorná veszélybe, hanem magukat a termelőket is. Nem lenne piaca a jövő évi termésnek, tekintettel arra, hogy bezárnának a feldolgozók.
Ma sem ússzuk meg, hullámban érkeznek majd a zivatarok
