Régóta üresen áll a hévízi Park utcában található egykori belügyminisztériumi üdülő. Kapui nyitva, bárki bemehet, igaz, a portásépület ajtaján elrettentő védelmi felirat éktelenkedik: Vigyázat, lézersugárzás, ne nézzen a nyalábba!
Nem nézek oda. A hatalmas épület bejáratánál népviseletbe öltözött alakokat ábrázoló falfestményt látni egészség és erő felirattal. Az ajtók, ablakok zárva, többségük mögött banánosdobozokat tárolnak, csakhogy ha banánraktár lenne az állami üdülőben, akkor is kellene itt mozgásnak lennie. Látni még itt egy vakolatlan házikót is, amit kinézete alapján akár engedély nélkül is építhettek az ősfás területre, a belső udvaron pedig az egykor leszerelt csőrendszer szétvágott darabjai láthatók az azbesztszálas szigeteléssel együtt. Az udvaron egyébként – az ingyenes parkolás előnyeit kihasználva – tíz-tizenöt autó áll, az épület végében viszont már rég leengedett kerekű, rozsdamarta tragacsok várják az idő múlását.
Az a lepusztultság és elhagyottság mértékéből könnyen megállapítható, hogy milyen gonddal ápolták itt az állami vagyont az utóbbi években. Talán ezért is meglepő, hogy a Népszavában fizetett hirdetésként a napokban tették közzé az ingatlan értékesítési pályázatát. Az ajánlati dokumentáció ára hatvanezer forint, ám a jelentkezőknek egyenként huszonhárommillió forintos ajánlati biztosítékot kell elhelyezniük. A kiírók piaci árat várnak, „a megajánlott vételár összege tükrözze az ingatlan helyben szokásos értékét”.
A magyar állam tulajdonában lévő és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Központi Kórház és Intézményei vagyonkezelésében álló, 5822 négyzetméteres telken található 1118 négyzetméteres ingatlan pályázati felhívását Szilvásy István, az egészségügyi csúcsintézmény főigazgató főorvosa írta ki.
Hévíz város képviselő-testülete már 2005-ben kezdeményezte a Park u. 3. szám alatt található, a magyar állam tulajdonában lévő, a kincstári vagyon körébe tartozó volt BM-üdülőingatlan ingyenes önkormányzati tulajdonba adását – tudtam meg Vértes András polgármestertől, aki megdöbbenve értesült tőlünk a piaci áras kiírásról. Az önkormányzat az elhagyott ingatlanban szociális ápolást, gondozást és átmeneti elhelyezést nyújtó idősotthont szeretett volna létrehozni.
A polgármester szerint a Park utcai állami vagyon igénylése összhangban volt a kistérségi területfejlesztési koncepcióval, illetve a területfejlesztési programokkal, valamint a települési önkormányzatok egyéb fejlesztési programjaival is.
A település vezetője igazat mond, hiszen a Park utcai ingatlan még a szocialista–szabad demokrata kormányzat Új Magyarország fejlesztési tervének szakdokumentációjába is bekerült. Ezek szerint Hévíz földrajzi fekvése és megközelíthetősége jónak mondható, a Balaton nyugati sarkától hat kilométerre fekszik, közel a nyugati országhatárhoz és a sármelléki FlyBalaton repülőtérhez. Adottságai alapján fő gazdasági ága a turizmus. A város a balatoni kiemelt üdülőkörzet legfontosabb gyógyközpontja, amelynek vonatkozásában meghatározó a hévízi gyógytó, Európa legnagyobb természetes termálgyógytava, valamint az ezzel szorosan összefüggő gyógyhatás, amit a hévízi termálvizek hordoznak magukban. Ennek a két fő elemnek köszönhető az évi csaknem egymillió, stabilnak mondható látogatószám, a kereskedelmi és magánszálláshelyeken eltöltött, több mint 900 ezres vendégéjszakaszám és az országos átlagnál csaknem kétszer hosszabb, 4,9 napos tartózkodási idő.
A tanulmány szerint „Hévíz 2020-ban egyike Európa tíz legismertebb és legkedveltebb exkluzív gyógyfürdőhelyének, ahol az egészségturisztikai szolgáltatásokat sokoldalú, minőségi turisztikai kínálat, valamint az ehhez kapcsolódó, megfelelő mennyiségű és színvonalú szálláskapacitás és szolgáltatóbázis egészíti ki”.
„A Hévízt illető fejlesztések között nagy jelentőséggel bír a szociális szolgáltatások és közösségi terek integrált fejlesztése, konkrét kitűzött cél a városban egy szociális szolgáltatási központ kialakítása, a Park utcai BM-üdülő átalakításával egy 60 férőhelyes idősek otthona és idősek klubja kialakítása, gyermekek napközbeni ellátásának fejlesztése: felkészítő képzések megtartása és a családi napközi szolgáltatások elindítása” – olvasható a tanulmányban.
Az ingatlannal kapcsolatban szerettük volna megkérdezni a hirdetésben közzétett kapcsolattartót, az intézmény logisztikai osztályvezetőjét, de közölték, hogy ő az átszervezések következtében már nem áll az osztály élén. Az ingatlan önkormányzatnak történő átadása és piaci áras értékesítése kapcsán szerettük volna megtudni Szilvásy István álláspontját is, de a központi kórház telefonközpontjában a költözés miatt nem tudták megmondani, hogy a főigazgató hol található. Többszöri telefonálgatásunk után sikerült a főigazgató titkárságvezetőjével beszélnünk, aki konzultált a főigazgatóval, és Németh Lajost, a hévízi BM-szanatórium igazgatóját jelölte meg válaszadóként. Csakhogy ehhez a politikai ügyhöz a hévízi Németh Lajosnak semmi köze nincs – így kérdésünket nem tettük fel neki. Azt azonban megtudtuk, hogy 1993 júliusában zárták be a Park utcai létesítményt. Akkor kilencvenmillió forintért fel lehetett volna az ingatlant újítani, de az MDF-kormány ezt az összeget sokallta. – Tizennégy éve ennyi pénzből négycsillagos szállodává lehetett volna alakítani, amely a mai napig kitűnően működne, most pedig egymilliárd forint szükségeltetne a minőségi felújításhoz – szögezte le az igazgató.
Az idegenforgalmi szakember szerint a kilencvenes években 400 millió forintot ért az ingatlan, ma pedig már csak 250 millió lehet a reális értéke.
Hiába. Hévízből 2020-ra exkluzív hely lesz.

Határozottan reagált a rendőrség Hadházy legújabb terveire