Dübörgő gazdaság

Pósa Tibor
2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Líbiában nagyot fordult a világ, amióta négy éve feloldották az országot sújtó nemzetközi embargót. A tegnapi ellenségek, a nyugati országok mára barátokká váltak, különösen, ha képviselőik közös vállalat alapításának szándékával érkeznek Tripoliba. A fővárosban – mint arról hírforrások beszámolnak – 2003 óta valóban mellbevágó a változás. Mindenhol építkeznek, a magánvállalkozások száma napról napra növekszik, persze ehhez az is kellett, hogy négy éve elfogadták a gazdasági nyitás programját. Kitárultak az ajtók, és most minden líbiai át akar menni rajtuk: be akarják hozni az elvesztegetett időt.
A kereskedelem a líbiaiak vérében van. Tripoliban a korábban kapható szinte semmihez képest ma minden van: divatcikkek, csúcstechnikai termékek, építőanyag. Ki hitte volna évekkel ezelőtt, hogy ide járnak majd a szomszédos Tunéziából bevásárolni! Nő a hazatelepülők száma a korábban kivándoroltak körében. A szállodák szinte telt házzal működnek, annyi amerikai, angol, német, ausztráliai üzletember érkezik Tripoliba. A világ rádöbbent, hogy Líbiában ma jó üzleteket lehet kötni.
Észak-Afrikában szinte példátlan módon itt a fiatalság nincs tétlenségre kárhoztatva, unalmában nem valamilyen ködös ideológián gondolkodik, hanem a változásokat kihasználva vállalkozást alapít. Az ország gyors felzárkóztatásában az 5,5 millió líbiain kívül a környező országokból érkező kétmillió illegális bevándorló is részt vesz – természetesen a hatóság félrenézésével. A bevándorlók persze lenyomják a béreket, és így Líbiában jelentős munkanélküliséget okoznak. Hiába írják elő törvények, hogy a külföldi vállalkozásoknak legalább 50 százalékban líbiai munkaerőt kell foglalkoztatniuk, ma még nehezen tudnak eleget tenni ennek a feltételnek. A fiatalabb nemzedék a korábbi években nem arról volt híres, hogy idegennyelv-tudást szerzett volna. Most viszont megszaporodott az angol tanfolyamot látogatók száma.
Az olajbevételek révén évi 40 milliárd dollárt irányoz elő a költségvetés, hogy a kormány szubvencionálja a kenyér, az olaj, a rizs, a cukor és néhány konzerv árát. Líbiában senki sem halhat éhen, ezt büszkén állítják magukról. Ez a líbiai szocializmus mosolygós arca, amelyen azonban már megjelentek a kapitalizmusra emlékeztető vonások. A rendszer rohamléptekkel akarja behozni lemaradását a modern világtól. A líbiai vezetők fejében az ideológia helyét a gyakorlat vette át. Így valószínűleg valamilyen megoldást találnak a bolgár ápolónők ügyében is, hiszen nekik sem érdekük a nyugati világgal való újabb összetűzés.
De vajon a gazdasági változások együtt járnak-e politikai nyitással is? Egyelőre nem, a rendszer ezt nem akarja. A többpártiság, a demokrácia nem holnap jön el Líbiába. Az ország lakói, akik a korábbinál bátrabban állnak szóba a külföldiekkel, abban bíznak, talán Kadhafi három fia hozza majd el a valós változást. Ám sokan nem hisznek ebben, mondogatják, hogy egy helyett lesz majd három. A líbiaiak életére, gondolkozására ugyancsak rányomta bélyegét a gazdasági embargó miatti nélkülözés, így hát elsődleges céljuk, hogy jobban éljenek. A többi ráér. Legalábbis egyelőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.