Egészségügyi beton

Csontos János
2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maffiafilmekben látni ilyet. A „család” ellenlábasát frissen kevert betonba állítják, úgy vallatják; sőt elfajult Kőmíves Kelemenekként akár egy rakomány habarcsot is a fejére öntenek, mert a vasbeton tömb garantáltan őrzi a titkot. Nem véletlen, hogy a közéleti nyelv is bevett formulaként használja a bebetonozás fogalmát. Azt érti rajta, mikor egy választott kormányzat (nem bízva a jövőt a véletlenre meg a változékony választói akaratra) túlterjeszkedik saját négyéves ciklusán, s olyan döntéseket hoz, vagy olyan kötelezettségeket vállal, amelyekkel megköti a soron következő kabinet kezét, bebetonozza az általa létrehozott állapotokat. Ezzel a mesterkedéssel nem csupán a demokratikus váltógazdálkodás eszméje sérül súlyosan, de a piaci verseny tisztaságának sokat hangoztatott alapelve is.
Magyarországon valamilyen rejtélyes okból főként a magukat baloldalinak mondó kormányok élnek előszeretettel eme antidemokratikus stichű eszközzel: elég itt csak a privát autópálya-építések (főleg az M1-es és az M5-ös), illetve az energiaszektor privatizációjának esetét említeni. A sztrádaépítőknek éppúgy államilag garantálták az állami hasznot, mint például az áramszolgáltatóknak – nem foglalkozva azzal, hogy a többciklusnyi elkötelezettség olyan területen történik, ahol a versengő kormányzati filozófiák lövészárkai húzódnak.
A magát liberálisnak állító kétszázalékos koalíciós párt most az egészségügyi biztosítások terepén igyekszik meghonosítani e maffiasztikus módszert. Horn Gáborról – akit azért fizetünk az adóforintjainkból, mert a kormányban két párt van; s aki a második vonalból lassan, de biztosan küzdötte fel magát az élvonalbeli demagógok közé – maga a Gyurcsányt kitüntetgető Népszava rántotta le a leplet. „Hosszú távra szóló magánszerződéssel és pénz-visszafizetési garanciával oldhatja a kormány azoknak az üzleti biztosítóknak az aggályait, amelyek hajlandók beszállni a társadalombiztosítás átalakításába” – tudta meg a kormány közeli lap az SZDSZ koalíciós államtitkárától. Horn Gábor közölte: azt tervezik, hogy az állam magánszerződéseket köt a cégekkel az új egészségpénztárak megalakításakor, s ezekben pontosan rögzíthető az időtartam mellett az is, ha a kontraktusokat az állam felmondja, akkor a biztosítók visszakapják a befektetett pénzüket. Merthogy ez kockázatos, s e piaci szereplők valahogy nem szeretik a kockázatot. S hogy mi a kockázat? A Fidesz, amely egyszer már pikk-pakk visszaállamosította a társadalombiztosítást, s most újfent megerősítette: kormányra kerülve azonnal bezárja a több-biztosítós vircsaftot, visszabontatja a tb-pénzekből finanszírozott profitgyárakat, s nem hajlandó e tekintetben magukkal a biztosítókkal sem tárgyalni. A Fidesz szakpolitikusa, Pesti Imre le is szögezte: sem ő, sem párttársai nem megvásárolhatók. (Ez talán azt jelentené, hogy más pártpolitikusok azok?)
Nem tudom, hogy Horn Gábor (meg a kormányzati ámokfutásért egy személyben felelős Gyurcsány Ferenc) hogyan bírja a bezártságot, de ennek az állami garanciavállalásnak – különös tekintettel arra, hogy az állam egy erősen vitatott ügyben magánszerződést kötne – fölöttébb hűtlen kezelés íze van. Nem csoda, hogy az MSZP éppúgy ódzkodik a nyereségérdekelt több-biztosítós rendszertől, mint a kontraproduktív ingatlanadótól. Schwartz Tibor a regionális őrület ügyében még saját pártelnökével, a kormányfővel is szembement. A Medián felmérése szerint csak az ország egy százaléka ért egyet teljesen a kormányzat egészségügyi reformtörekvéseivel. Még a kétszázalékos párt híveinek is csak a fele. Vajon kit illet akkor az egészségügyi beton?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.