(London)
A főváros King’s Cross pályaudvaránál, a két évvel ezelőtt elkövetett merényletek egyik legvéresebb színhelyén Gordon Brown miniszterelnök helyezett el koszorút az áldozatok hozzátartozói és az életben maradt sebesültek jelenlétében. Nagy-Britanniát ezek a merényletek döbbentették rá, hogy az ország az iszlamista terrorizmus egyik fő célpontja. Ezt azóta számos meghiúsított és potenciálisan súlyos áldozatokat követelő merényletkísérlet, több mint 100 nevet tartalmazó gyanúsítottlista és nem utolsósorban a tíz nappal ezelőtti londoni és glasgow-i pokolgépes merényletek, illetve merényletkísérletek tanúsítják. A koszorúzó ünnepségen az is elhangzott, hogy a rendőrség nem kevesebb mint nyolc egyenruhás, illetve polgári tagja ellen merült fel az a gyanú, hogy az al-Kaida beépített ügynöke.
Sir Alan West tengernagy, a Brown-kormány most kinevezett biztonsági minisztere, aki a közelmúltig a brit haditengerészet feje volt, interjúban nyilatkozott az elmúlt napok és az elmúlt két év eseményeinek tükrében az országra leselkedő terrorveszélyről. A miniszter azzal kezdte, hogy számítása szerint jó 15 évbe telhet, míg a terrorveszély nagyjából elhárul. Szerinte ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy a fiatal, Angliában nevelkedett, többségükben már Nagy-Britanniában is született mozlim férfiakat elhatárolják a szélsőséges iszlamista felbujtók befolyásától. Szerinte Nagy-Britannia iraki beavatkozásának vajmi kevés köze lehet az ország ellen irányuló terrortevékenységhez, hiszen az iszlámizmust álcázó ideológiaként használó terroristák már akkor is ideológiai harcban álltak a nyugati demokráciákkal és életformájukkal, amikor brit és amerikai katonaság védelmezte Koszovóban a mohamedán kisebbséget. Sir Alan West kijelentette, hogy helyteleníti a „terrorizmus elleni hadviselés” kifejezést. A legfontosabb teendő a fiatal mozlimok meggyőzése, hogy igenis lehet valaki egyszerre hithű muzulmán és lojális brit állampolgár.
A brit egészségügyi szolgálat kebelében vizsgálat folyik, hogy kiderítsék, mekkora veszélyt jelenthet az al-Kaidával összeköttetésben álló orvosok és orvostanhallgatók jelenléte az országban. A glasgow-i bombamerénylet elkövetői és cinkosai csaknem mind orvosok, illetve orvostanhallgatók voltak.
Vöriénél nagyobb szíve még senkinek sem volt
