Felsőoktatás: informálódni sem egyszerű

Bákonyi Ádám
2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetek óta gyakorlatitlag elérhetetlen az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK), az érdeklődők hiába hívják telefonon. Lapunk is napokig próbálkozott, de csak a foglalt jelzésig jutottunk, a központ munkatársaihoz már nem. Mindezt Nagy Gabriella is elismerte, aki az utóbbi időben megsokasodott hívásokkal, illetve az azokat fogadó tíz-tizenöt munkatárssal magyarázta a kialakult helyzetet. Kérdésünkre, hogy miért nem alkalmaznak több embert, illetve miért csak egyetlen központi szám hívható az OFIK szóvivője azt mondta, nagyon nehézkes betanítani az új munkatársakat. Állítása szerint a beérkezett, ám nem fogadott hívásokat feljegyzik, és igyekeznek visszahívni az adott számot. Nagy Gabriella egyik lehetőségként felvetette: az érdeklődők személyesen keressék fel a hallgatói információs központot, bár elismerte, hogy a vidékiek számára ez meglehetősen nehézkes, időigényes eljárás. A szóvivő ezért továbbá azt javasolta, hogy a kérdéseket e-mailen küldjék el az OFIK címére, amelyekre állítása szerint három munkanapon belül válaszolnak. A központ végül annyit tud tenni a kellemetlen helyzet megoldására, hogy az e-mailen, illetve telefonon feltett leggyakoribb kérdésekre adott válaszokat honlapjukon is közzéteszik – tájékoztatott a szóvivő.

Megszűnnek a felvételi vizsgák – enyhül a szegregáció? Jövő héten kezdődnek az egyeztetések a koalíciós szerződés mellékletének oktatást érintő valamennyi pontjáról, így a középiskolai beiskolázás esetleges változásairól is – reagált az oktatási tárca a Népszabadság cikkére, miszerint nem lesznek majd felvételi vizsgák a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokban. A kormány célja a szegregáció visszaszorítása és az, hogy az általános iskolák ne csak felkészítők legyenek. A nyolc évfolyamos középiskolákba 2008-tól ugyanolyan feltételek mellett kerülhetnek majd be a diákok, mint az általános iskolák első osztályába, ott pedig tilos felvételiztetni. A koalíciós megállapodás értelmében a hatosztályos képzésekre jelentkezők között pedig az intézmények csak központilag meghatározott, kompetenciaalapú szempontok szerint összeállított válogatási rendszert alkalmazhatnak. Kállai Ernő üdvözöl minden olyan kezdeményezést, amely a szegregáció megszüntetésére irányul, a kisebbségi ombudsman ugyanakkor egyelőre nem látja, hogy a tervezet mennyire segíti elő a hátrányos helyzetű roma tanulók esélyeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.